FC Oltchim a mai făcut o victimă

• după Ghecon şi FC Argeş 3, Bărbuţ şi compania au eliminat-o din Cupă şi pe Minerul Mătăsari • în faza a IV-a a competiţiei FC Oltchim ar putea întâlni CSM Rm. Vâlcea

Cel mai dificil adversar de până acum, din această ediţie de Cupa României, a fost, pentru FC Oltchim, cu siguranţă, Minerul Mătăsari, o grupare ce le-a fost colegă de serie vâlcenilor în sezonul trecut. Dat fiind faptul că jucau pe teren propriu, „minerii” s-au crezut favoriţi la câştigarea acestui meci, însă „chimiştii” i-au surprins încă din primele minute. La 0-0 şi-au creat câteva ocazii bune de a înscrie, iar apoi au avut şi şansă, gazdele luând la ţintă bara dintr-o fază importantă de gol.

Pe final de repriză, FC Oltchim a reuşit să deschidă scorul. După o combinaţie scurtă la marginea careului de 16 metri advers, mingea a fost deviată până în 6 metri de unde Oanţă a trimis-o în plasă: 1-0. Imediat, la nici două minute de la această reuşită, vâlcenii au surprins din nou apărarea „minerilor”. Marinescu a „recidivat” şi după „dubla” de la Piteşti, a marcat din nou în Cupa României, contribuind din plin la eliminarea formaţiei din Mătăsari. Având un avantaj de două goluri la pauză, FC Oltchim nu şi-a mai făcut probleme pentru partea secundă. A reuşit să conserve rezultatul, chiar dacă formaţia din Mătăsari a pus presiune şi şi-a creat câteva ocazii la poarta lui Vlădoi. Rezultatul final a rămas cel stabilit în prima repriză, deşi în ultimele minute de joc vâlcenii şi-ar fi putut majora avantajul. Preda a ratat o şansă bună de a înscrie, fiind copiat în minutul 88 de acelaşi Marinescu, care-a scăpat singur cu portarul advers, dar n-a reuşit să ducă scorul la 3-0. A fost mai mult decât mulţumitoare şi victoria cu 2-0 a „chimiştilor” în faţa Minerului Mătăsari, succes ce i-a adus Oltchimului calificarea în faza a IV-a a Cupei României, ce se va desfăşura pe 26 august, etapă în care Bărbuţ şi compania ar putea întâlni CSM Rm. Vâlcea. De fapt, întâlnirea oficială dintre FC Oltchim şi CSM va avea loc în proporţie de 90 la sută, dacă ţinem cont de împerecherile ce au fost făcute în trecut în această competiţie.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi – Creangă, Bărbuţ, Stoica, Moldoveanu (Amza), Răcăreanu, Oanţă, Nuţu (Tănăsie), Preda, Marinescu, Smedescu (Dănuleţ).
Au arbitrat: Ludovic Uihelyi – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Petre Gaşpar şi Dan Gabriel (toţi din Timişoara). Observator: Fevronia Ion (Craiova).

„Victoria de la Mătăsari dă încredere jucătorilor tineri”

„Am dominat tactic acest meci, am jucat mai mult noi decât adversarii, în condiţiile în care Minerul Mătăsari nu e o echipă rea. Am făcut o partidă bună, victoria putea fi şi mai categorică. Probabil că am reuşit să jucăm aşa cum ne-am propus şi pentru că am dat de un teren bun la Mătăsari. Considerăm că acest rezultat este unul de referinţă pentru FC Oltchim, în special pentru că dă încredere jucătorilor tineri. Sper să continuăm în această direcţie şi să convingem şi în campionat”, au spus antrenorii Oltchimului la finalul întâlnirii de la Mătăsari. Aşadar, atât Dan Bărbuţ, cât şi Marius Vlădoi s-au arătat mulţumiţi de ceea ce au realizat în această deplasare în care au fost însoţiţi, la fel ca şi la Piteşti, de preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Oltchim, inginerul Mihai Diculoiu. Liderul de sindicat al „chimiştilor” spunea înaintea partidei că nu ar fi o catastrofă nici dacă vâlcenii ar pierde acest meci, însă important este să lase o impresie bună, să joace pe măsura aşteptărilor. Până la urmă, a fost mulţumit doar parţial de prestaţia jucătorilor săi. „Îmi place cum evoluează, conlucrează între compartimente, au o oarecare superioritate în joc. Echipa nu joacă după ureche, există o idee de joc şi asta mă mulţumeşte”, a spus Mihai Diculoiu după prima repriză. La finalul întâlnirii de la Mătăsari i-a certat, însă, puţin pe „chimişti” pentru că au lăsat gazdele în partea a doua a întâlnirii să-şi creeze ocazii şi s-au mulţumit cu rezultatul obţinut în prima repriză.

Emoţii pentru „chimişti”
* săptămâna trecută jucătorii Oltchimului au primit înştiinţări că li se vor desface contractele de muncă

„Chimiştii” au crezut că problemele sunt la alţii, ei nefiind „atinşi” de criza financiară. Săptămâna trecută, însă, cu doar câteva zile înaintea începerii campionatului, jucătorii Oltchimului şi antrenorii clubului vâlcean s-au trezit cu înştiinţări că în scurt timp li se vor desface contractele de muncă. Cu alte cuvinte, că vor fi daţi afară din serviciu. Preşedintele Mihai Diculoiu i-a liniştit, însă, asigurându-i că situaţia nu e decât una temporară, pornită de la o neînţelegere avută de SC Oltchim SA cu firma Sibguard, cea care asigură paza pe platforma chimică. „Nu e nici o problemă. Jucătorii şi antrenorii vor avea în continuare loc de muncă. Va fi o altă firmă de pază la combinat, care le va prelua cărţile de muncă”, a precizat Mihai Diculoiu despre situaţia creată.

Remiză cu AS Bascov

La mijlocul săptămânii trecute FC Oltchim a susţinut un nou amical. A jucat cu AS Bascov, echipă ce a anunţat că va fi în acest campionat colegă de eşalon cu cele două grupări vâlcene. Se pare că formaţia argeşeană ar urma să joace în noul sezon în locul echipei Muscelul Câmpulung. Până atunci, însă, şi-a testat forţele cu FC Oltchim, într-un meci de pregătire, încheiat la egalitate, scor 2-2. Gruparea vâlceană a deschis scorul prin antrenorul-jucător Bărbuţ, a terminat prima repriză în avantaj, dar a cedat teren în partea secundă. Oaspeţii au preluat avantajul (2-1), Stoica închizând tabela la 2-2. În această săptămână FC Oltchim şi-a propus să o întâlnească şi pe Lotru Brezoi, însă deocamdată nu s-au pus la punct detaliile acestei confruntări.

În prima etapă, cu Minerul Motru

Chiar dacă s-a vorbit despre o amânare a campionatului şi despre modificări în privinţa componenţei seriilor, se pare, totuşi, că până la urmă vineri, 14 august, se va desfăşura prima etapă din Liga a III-a. Astfel, dacă se va menţine programarea iniţială, FC Oltchim ar urma să evolueze în prima etapă pe teren propriu, în compania Minerului Motru, echipă ce s-a confruntat cu probleme financiare în ultima perioadă, probleme pe care se pare, însă, că le-ar fi depăşit. Important pentru antrenorii Bărbuţ şi Vlădoi este faptul că întreg lotul le stă la dispoziţie, neexistând indisponibilităţi pentru acest meci. Altfel, derbyul local din Liga a III-a, dintre Ghecon Lăpuşata şi FC Oltchim, dacă se menţine programarea iniţială, va avea loc în etapa a VI-a, adică pe 18 septembrie, pe terenul formaţiei lui Dan Mazilu.