PENIBILI!

EŞEC / „Municipalii” au încheiat cu o înfrângere actualul sezon al Ligii a II-a, fiind înfrânţi în ultimul meci din campionat, chiar în Zăvoi, de FCM Târgovişte, o grupare deja retrogradată

Lipsită de aportul a zece jucători care au dus greul în acest an competiţional, echipa pregătită de Alin Artimon nu a reuşit să le ofere puţinilor suporteri prezenţi în tribunele Stadionului „Municipal” (în număr de aproximativ 200) bucuria unei victorii, fie şi pentru palmares. Vâlcenii au avut de înfruntat o trupă tânără, deja retrogradată, în rândurile căreia doar un singur jucător ieşea în evidenţă datorită vârstei: Beniamin Popescu (născut în 1976).

În rest, în rândul titularilor s-au regăsit numai jucători mai mici de 23 de ani. Meciul era extrem de important pentru oaspeţi, care mai aveau nevoie de doar două puncte pentru a realiza baremul şi a nu începe sezonul viitor cu puncte de penalizare. De partea cealaltă, fără Artimon pe banca tehnică (din cauza faptului că şi-a ispăşit încă o etapă din cele 9 de suspendare încasate după meciul catastrofal cu UTA Arad), dar prezent în gura tunelului de acces spre vestiare, „municipalii” au jucat ca şi cum erau deja în vacanţă.
Deşi au avut numeroase ocazii de a marca, vâlcenii au fost complet deficitari la capitolul finalizare, iar de aici au apărut şi problemele. În minutul 22, Armel Diney a scăpat pe partea stângă, i-a pasat lui Câju, dar acesta n-a reuşit însă să controleze mingea la 8 metri de poarta adversă şi să o trimită în plasă, pe lângă portarul oaspeţilor, Zegheru, ieşit în întâmpinare. Peste câteva minute, Dobre l-a găsit pe Sg. Popescu la marginea careului de 6 metri, dar acesta s-a precipitat şi a trimis mingea defectuos, pe lângă poartă, deşi nu era jenat de nici un adversar. Spre finalul reprizei, tot Disney a luat o acţiune pe cont propriu, a centrat bine pentru Sg. Popescu, dar şutul acestuia s-a scurs de puţin pe lângă poartă. În minutul 42, la singura ocazie periculoasă de gol a oaspeţilor, pe contraatac, tânărul Pătraşcu (de doar 19 ani) a avut şansa de a marca, dar a trimis aiurea, peste transversală, deşi putea să-l fenteze uşor pe portarul Perianu şi să înscrie apoi în poarta goală. Ulterior, „municipalii” au avut o altă şansă de gol: Câju a executat bine o lovitură liberă, din apropierea liniei de 16 metri, însă mingea a fost respinsă miraculos, de sub transversală, de bravul portar al târgoviştenilor, Zegheru.
Repriza secundă a continuat în aceeaşi notă de vacanţă. Prima ocazie notabilă s-a ivit în minutul 66, atunci când „municipalii” au fost foarte aproape să deschidă scorul: Câju a centrat dintr-o lovitură liberă din colţul careului de 16 metri, mingea a fost deviată uşor de fundaşii oaspeţilor, dar Ciprian Dinu a ajuns cu întârziere şi n-a reuşit să trimită mingea în plasă, iar aceasta a lovit doar rădăcina barei laterale. În minutul 70, oaspeţii au detonat „bomba”: Cherchez a scăpat pe contraatac, a centrat perfect pentru I. Constantin, care n-a îndeplinit decât o simplă formalitate, înscriind cu latul din 6 metri: 0-1! Oaspeţii au fost aproape să-şi majoreze avantajul în minutul 84, după o degajare greşită a lui Perianu. I. Constantin a şutat de la 40 metri, văzându-l ieşind dintre buturi pe portarul vâlcenilor, dar mingea a lovit doar bara laterală. Ar fi fost, fără îndoială, golul campionatului pentru târgovişteni! Un minut mai târziu, Câju, multe momente absent din joc, probabil fiind cu gândul la alte zări, a ieşit în sfârşit la rampă: a înnodat picioarele unui fundaş advers, dar s-a înşurubat greu pe lângă acesta, iar mingea a fost reţinută de portarul Zegheru. Ultima şansă de egalare a „municipalilor” i-a aparţinut lui Olariu, care a şutat splendid de la 25 de metri, dar acelaşi Zegheru a reuşit să respingă mingea care se ducea spre vinclul porţii dâmboviţene cu o paradă spectaculoasă.
S-a terminat 0-1, spre bucuria jucătorilor târgovişteni, care şi-au văzut încununate eforturile de a îndeplini baremul de 25 de puncte. Aceştia s-au ales în plus şi cu 600 de euro de fiecare, prima obişnuită pe care patronul Gheorghe Zotic a pus-o la bătaie în fiecare dintre meciurile disputate în acest sezon.
Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre, Vişa, Ciprian Dinu, Goge, Dandea, Sg. Popescu (Olariu ’77), V. Gârlă (Roşca ’59), Câju, Disney (Bălţăţeanu ’46), Dobre.
FCM Târgovişte: Zegheru – Petrică, Moroiţă, Zidăroiu, Cornel Dinu (M. Nicolae ’82), B. Popescu, I. Constantin (Petculescu ’77), Boroş, Anton, Săndulescu, Pătraşcu (Cherchez ’57).

Fraţii Dinu au fost adversari

Fapt mai rar întâlnit în fotbalul românesc, la meciul CSM Rm. Vâlcea – FCM Târgovişte, doi fraţi au fost adversari pe teren. Aşa cum se cunoaşte, în prezent, un singur caz fiind binecunoscut publicului, cel al fraţilor Goian de la Steaua şi Dinamo, adversari în dese rânduri, în Liga I. La meciul de sâmbăta trecută, din Zăvoi, a fost vorba de fraţii Dinu: Ciprian (la CSM) şi Cornel (la FCM). „Cornel este mai tehnic decât Ciprian”, s-a exprimat Gheorghe Zotic, patronul celor din Târgovişte. Altfel, Zotic a mărturisit că nu doar Ciprian Dinu este originar din Târgovişte, ci şi Răzvan Dobre sau Marius Pasăre, alţi doi componenţi aflaţi în prezent în lotul CSM-ului.

Credit pentru generaţia tânără

Banca de rezerve a CSM-ului a fost una inedită în meciul cu FCM Târgovişte. Plecările mai multor jucători, precum şi conflictul izbucnit în vestiarul echipei între Daniel Orac şi Iulică Popa, care au şi fost excluşi din echipă pentru ultimul meci din campionat, l-au făcut pe antrenorul Alin Artimon să mizeze şi pe câţiva dintre fotbaliştii din generaţia tânără. Astfel, cu o singură excepţie, pe listă s-au aflat doar jucători sub 20 de ani, singurul care a „încălcat” această regulă fiind Olariu (un jucător născut în 1987). Aşa cum se cunoaşte, au părăsit deja CSM-ul toţi jucătorii aflaţi la final de contract – Stromajer, Kutlacik, Roszel, Vătavu, Mihuţ, Săceanu, Disney şi Orac.

FCM Târgovişte, singura echipă care a luat 6 puncte CSM-ului

Deşi nu a fost una dintre grupările de frunte ale Seriei a II-a, FCM Târgovişte a reuşit să smulgă CSM-ului toate cele puncte în acest sezon, fiind singura care a izbutit acest lucru în campionatul încheiat recent. Practic, vâlcenii i-au scăpat pe dâmboviţeni de griji! Asta pentru că graţie punctelor câştigate în Zăvoi, echipa lui Gheorghe Zotic a reuşit să-şi îndeplinească baremul de puncte pentru a nu începe viitorul sezon cu penalizare. FCM Târgovişte s-a alăturat astfel echipelor Jiul Petroşani şi UTA Arad, care au mai izbutit să plece din Zăvoi cu toate cele trei puncte.

Echipa lui Zotic caută loc în Liga a II-a

CSM Rm. Vâlcea şi FCM Târgovişte s-ar putea întâlni şi în sezonul viitor în Liga a II-a, iar „municipalii” ar avea astfel şansa de a-şi lua revanşa după cele două eşecuri din acest sezon. Asta pentru că FCM Târgovişte intenţionează să ia din nou loc în Liga a II-a în sezonul viitor. Patronul Gheorghe Zotic a recunoscut că FCM Târgovişte are jucători talentaţi şi că dacă va mai rămâne încă un sezon la acest nivel cu totul alta va fi faţa echipei. „Am avut jucători tineri, fără experienţă, aşa că este explicabilă evoluţia noastră în acest sezon. De regulă, când întinereşti echipa, nu prea sunt rezultate. A trebuit să ne sacrificăm din acest punct de vedere, pentru a forma jucătorii”, a explicat Zotic.
Pentru a deţine supremaţia pe plan local, trupa lui Gheorghe Zotic se bate cu CSM Târgovişte, echipă înfiinţată şi finanţată de Primăria oraşului. Pentru moment, în frunte se află FCM, în timp ce echipa administraţiei locale încearcă abia promovarea în Liga a III-a. „Jucătorii de la CSM Târgovişte provin tot de la noi”, afirmă Zotic, care şi-ar fi dorit să găsească înţelegere din partea primăriei pentru a co-finanţa o echipă puternică la Târgovişte. „Trebuia să avem fiecare câte 50 de procente, să creăm o echipă puternică şi să ne ocupăm inclusiv de îmbunătăţirea bazei sportive”, a mai mărturisit Zotic. Patronul celor la Târgovişte a afirmat apoi că în cazul în care va fi gonit de pe baza sportivă din Cetatea Chindiei are un teren particular deja amenajat la marginea oraşului şi ar putea muta echipa FCM acolo.

Unirea Urziceni vrea un jucător de la Târgovişte

Şi în meciul din Zăvoi, unde a mizat pe foarte mulţi jucători tineri, FCM Târgovişte a arătat că reprezintă o pepinieră inestimabilă pentru fotbalul românesc şi că dispune de mulţi jucători tineri şi valoroşi. Unul dintre aceştia este mijlocaşul Cosmin Anton (născut în 1988), care e vizat de Dan Petrescu pentru a-l transfera la Unirea Urziceni şi a-l face jucător de Liga Campionilor. „Are talent cu carul, iar şuturile de la distanţă sunt specialitatea lui, a dat numeroase goluri spectaculoase”, l-a descris patronul Zotic, care a anunţat că doreşte să-l transfere pe fundaşul Marian Vătavu, în cazul în care va găsi loc pentru a mai evolua încă un sezon în Liga a II-a.