FC Govora a ajuns la cota 10

Dacă în tur ne-a obişnuit doar cu eşecuri, în cea de-a doua parte a campionatului FC Govora a strălucit. A câştigat majoritatea partidelor pe care le-a susţinut, ajungând acum la cel de-al 10-lea succes. Săptămâna trecută a încercat să încununeze acest parcurs aproape fără cusur cu o victorie în faţa liderului, însă a plecat învinsă până la urmă de la Băbeni. Pentru a face uitat acel eşec, govorenii au încercat să se impună într-un alt derbi, cu AS Căzăneşti, formaţia de pe locul 5 din seria I de la Onoare. Au reuşit, deşi au avut parte de un nou meci dificil. Luigi Dinu a deschis scorul încă din prima repriză cu un şut imparabil. Avantajul gazdelor nu s-a menţinut decât până în minutul 60 când AS Căzăneşti a reuşit să restabilească egalitatea.

Deşi oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii în partea secundă a întâlnirii, cei care s-au bucurat până la urmă de succes au fost tot govorenii. În minutul 80 acelaşi Dinu a încercat un şut decisiv, portarul oaspeţilor a respins, însă mingea a ajuns la Cosmin Radu ce a dus scorul la 2-1 pentru FC Govora, rezultat cu care s-a şi încheiat meciul. (Ciprian MARINESCU)