Ghecon s-a răzbunat din plin pentru eşecul din tur

REVANŞĂ / Liderul Ligii a IV-a a demonstrat în sâmbăta Paştelui că înfrângerea suferită în prima parte a campionatului în faţa Vartex-ului a fost doar rezultatul unei greşeli

Înfrângerea suferită în runda trecută la Drăgăşani a avut un efect pozitiv asupra jucătorilor de la FC Ghecon. Aceştia au demonstrat în etapa de sâmbătă, 18 aprilie, că au înţeles importanţa oricărui meci, indiferent de adversarul întâlnit. Un rol important în mobilizarea acestora l-a avut şi antrenorul Emil Popescu, care a făcut o scurtă analiză a prestaţiei fiecăruia dintre elevii săi după meciul cu CSM. Jucătorii şi-au asumat criticile şi mai mult decât atât au dat dovadă în partida cu Vartex că au înţeles mesajul: trebuie să joace constant bine, pentru a demonstra tuturor că locul ocupat nu este întâmplător şi FC Ghecon merită în Liga a III-a.

Iar meciul cu Vartex nu putea fi un prilej mai bun de reabilitare. Se spune că „după ce te-ai ars cu ciorbă, sufli şi-n iaurt”. A urmat exemplul şi liderul Ligii a IV-a, care nu doar că venea după un eşec în campionat, la Drăgăşani, ci mai avea pe conştiinţă şi meciul din tur, când Vartex-ul lui George Popolan a pus capăt invincibilităţii de moment a formaţiei lui Dan Mazilu. Formaţia pregătită de Emil Popescu şi-a luat acum măsuri de precauţie şi a eliminat toate greşelile care au dus până la urmă la menţinerea suspansului în privinţa luptei pentru locul 1 din eşalonul de elită judeţean. FC Ghecon a profitat şi de faptul că adversara sa din runda de sâmbătă abia a reuşit să strângă 11 jucători, asta după ce a apelat şi la câţiva dintre juniorii săi. În aceste condiţii, a avut parte de un meci fără emoţii. A marcat încă din prima repriză de trei ori, repriza secundă aducându-i alte cinci goluri. Meciul s-a încheiat la scorul de 8-0 pentru Ghecon Lăpuşata, care astfel le-a făcut un cadou frumos de Paşti tuturor susţinătorilor săi. (S.S.)