Debut norocos pe propriul teren

SUCCES / FC Oltchim a câştigat cu scorul de 2-0 primul meci disputat din retur la Rm Vâlcea, cu Prometeu Craiova

Etapa de vineri, 13 martie, cea de-a treia din retur, dar a doua disputată de FC Oltchim, a fost cu noroc pentru elevii lui Costel Gaiţă care-au reuşit să facă uitat rezultatul de la Pucioasa, unde-au pierdut cu scorul de 2-1. Datorită acelui eşec, dar şi pentru că jucau acum primul meci oficial din acest an în faţa propriilor suporteri, „chimiştii” erau practic obligaţi să câştige partida cu Prometeu Craiova. Deşi au dat peste un adversar incomod, au reuşit până la urmă să-şi îndeplinească obiectivul.

Oltenii veniseră cu gândul de a pleca măcar cu un punct din Râmnic, dar, din fericire pentru FC Oltchim, încercarea lor de a ieşi din zona retrogradării a eşuat de această dată. Încrederea acestora într-un rezultat bun a fost alimentată de ultimul meci pe care Prometeu l-a disputat în campionat şi l-a câştigat de o manieră categorică, cu 7-1, realizând scorul etapei în seria a IV-a. Oltenii s-au evidenţiat, însă, mai mult datorită lipsei de valoare a adversarului întâlnit, FC Balş, o echipă ce se îndreaptă cu paşi repezi spre Liga a IV-a.
De această, în partida de la Rm. Vâlcea, nici ofensiva şi nici apărarea nu au mai funcţionat ca în meciul trecut, echipa din Bănie primind două goluri, fără a marca vreunul. A avut câteva situaţii de a înscrie pe parcursul meciului, însă nu se poate spune că le-ar fi dat emoţii prea mari vâlcenilor. Speranţele craiovenilor într-un rezultat bun au fost spulberate în minutul 35 când Vasile a reuşit deschiderea scorului. L-a convins pe Creangă să-l lase să execute o lovitură liberă obţinută de „chimişti” la aproximativ 20 de metri de poarta adversă, ideea dovedindu-se cât se poate de inspirată. Vasile a şutat puternic, balonul a nimerit zidul, traiectoria căpătată de minge păcălindu-l pe portarul advers. Astfel s-a făcut 1-0. La pauză putea fi chiar 2-0, Cumpănaşu trecând şi el pe lângă gol, după o deviere cu capul ce a dus balonul până pe linia porţii adverse. Pauza părea să fi fost un sfetnic bun pentru oaspeţi care au început repriza secundă în forţă, cu două şanse importante de a marca. Vlădoi şi-a făcut, însă, datoria, îndepărtând pericolul. În minutul 55 juniorul Vasile s-a remarcat din nou, de această dată cu o execuţie de clasă, un şut din prima, cu stângul, de la marginea careului, ce l-a surprins din nou pe portarul de la Prometeu. La scorul de 2-0 s-a şi încheiat meciul, chiar dacă jucătorii Oltchimului au mai avut şanse, până la finalul celor 90 de minute de joc, de a-şi majora avantajul.
Au evoluat formaţiile:
FC Oltchim: Vlădoi – Dănuleţ, Cumpănaşu, Stoica, Creangă, Vasile, Pană, Olaru (Nuţu), Marinescu, Smedescu (Moldoveanu), Răcăreanu (Amza). Au mai jucat:
Prometeu Craiova: Opriş – Serbaşu, Ştefăniţă, Sandu, Enache (Beldescu), Bica, Rotaru, Stănică (Ionescu), Neacşu (Mlădescu), Bîlă, Ştefănescu (Cresu).

Vasile, cel mai lăudat jucător

La finalul partidei cu Prometeu, antrenorul Oltchim-ului, Costel Gaiţă, a dorit să-şi felicite echipa pentru rezultat. „A fost un meci dificil datorită adversarului, aflat în «foame de puncte», dar şi pentru că terenul a fost greu, în proporţie de 75 %, «desfundat». Le mulţumesc băieţilor că au respectat planul tactic şi astfel am reuşit să obţinem victoria”. Totuşi, chiar dacă a fost mulţumit în general de toţi jucătorii, Gaiţă a i-a lăudat pentru jocul foarte bun pe tânărul Smedescu şi pe juniorul Vasile, autorul ambelor goluri ale formaţiei „chimiste”. De altfel, prestaţia lui Vasile, care nu s-a remarcat doar datorită „dublei” reuşite, ci pentru prestaţia avută pe toată durata meciului, a fost apreciată şi de echipa oaspete, care a văzut în jucătorul de 17 ani al Oltchim-ului un fotbalist de mare perspectivă. În altă ordine de idei, merită evidenţiat şi eforul lui Marius Cumpănaşu, care a dat jos într-un timp scurt surplusul de kilograme în plus, revenind acum la forma dorită de oficialii formaţiei vâlcene de Liga a III-a.