Egal cu scandal la Brezoi

NERVI / Oaspeţii au contestat vehement deciziile cuplului de arbitri Dobrică-Medrea

Antrenorul echipei din Perişani, Viorel Ciofîcă, a încercat să-şi motiveze jucătorii încă dinaintea reluării campionatului. Paralel cu obiectivul conducerii Posadei, care s-ar mulţumi doar cu salvarea de la retrogradare, Ciofîcă era de părere că nu ar fi imposibil nici dacă echipa s-ar clasa la final între primele 8 grupări ale campionatului. „Aripile” i-au fost, însă, tăiate încă din sartul returului de o echipă formată în majoritate din juniori. Lotru Brezoi a încercat să demonstreze că lipsa de experienţă poate fi compensată cu multă muncă şi ambiţie. Posada a deschis scorul pe terenul de la Brezoi prin Laurenţiu Pufu, dar Maniu a reuşit să restabilească egalitatea la 1-1 şi să o menţină în joc pe Lotru.

Partida ar fi putut lua o altă turnură pentru repriza secundă dacă gazdele ar fi reuşit să intre la pauză în avantaj. Badiu a ratat, însă, penaltiul acordat de centralul Dobrică, portarul Fier remarcându-se în această fază. Rezultatul s-a menţinut până la final, astfel că obiectivul lui Ciofîcă a fost dat peste cap. „Dacă luăm în considerare imaginea per ansamblu a meciului şi situaţiile pe care ni le-am creat, rezultatul nu ne mulţumeşte. Oaspeţii au practicat un joc economicos, în a doua repriză trecând de mijlocul terenului doar din degajări. Noi, în schimb, ne-am creat câteva situaţii bune de a marca, am ratat şi un penalti în prima parte a meciului. Dar până la urmă e bine, dacă ţinem cont de faptul că am jucat în acest meci cu copii de 16-17 ani” – a spus Vasile Grossu. Nu de aceeaşi părere au fost şi oaspeţii. „Cum pot spune aşa ceva!? Am avut situaţii de singur cu portarul pe care le-am ratat atât la 1-0 pentru noi, cât şi la 1-1. Chiar în minutul 90 am ratat o şansă uriaşă de a pleca de la Brezoi cu toate cele trei puncte”, a menţionat Florin Căpătan, cel mai reprezentativ jucător al Posadei. Pe lângă toate acestea, de asemenea, de amintit ar mai fi şi faptul că formaţia din Perişani a jucat ultimele minute în inferioritate numerică, Marinescu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Se retrage Posada din campionat?

Nici n-a început bine returul Ligii a IV-a şi deja au reapărut scandalurile, în prim-planul acestora fiind deocamdată brigăzile de arbitri. Oficialii grupării Posada Perişani s-au simţit total defavorizaţi de „fluieraşi” în meciul de la Brezoi, în special de prestaţia centralului Nicolae Dobrică şi a asistentului Bogdan Medrea. „Pe întreaga durată a meciului, Dobrică şi Medrea au avut o prestaţie părtinitoare, totul culminând cu două penalti-uri neacordate pentru echipa mea şi un cartonaş roşu pe care trebuia să-l acorde unui jucător de la Brezoi pentru un cot în figură. Dar să le luăm pe rând. Mai întâi în prima repriză am avut un 11 metri clar la un fault asupra lui Pufu, dar Dobrică a dictat fault în atac. Apoi, în partea secundă, tot la scorul de 1-1, prin minutul 70, Căpătan a fost faultat clar în careu chiar sub ochii asistentului Medrea, însă acesta s-a făcut că nu vede. Dobrică trebuia să le acorde celor din Brezoi şi un cartonaş roşu după ce Marinescu a fost lovit cu cotul în figură fiindu-i spintecată buza. Centralul partidei n-a acordat nici măcar lovitură liberă, ce să mai vorbim de vreun cartonaş. Jucătorul nostru a stat 20 de minute pe margine pentru a i se opri sângerarea, în acest timp echipa noastră fiind nevoită să joace în inferioritate numerică. După meci, Marinescu a fost dus la spital pentru a-i fi cusută buza care continua să sângereze. Chiar sunt curios să văd ce notă a primit Dobrică de la observator după acest meci şi dacă va mai fi delegat. Pentru că, în timp ce noi suntem plimbaţi pe la comisii şi judecaţi la sânge, arbitrii care ne-au defavorizat continuă să primească meciuri, ceea ce nu mi se pare normal. Vă spun sincer, dacă se continuă în această manieră, ne gândim serios să retragem echipa din elita campionatului judeţean al Vâlcii şi s-o înscriem în cea de la Sibiu. Suntem exasperaţi! Probabil că Posada Perişani este considerată o echipă mică, de la ţară, care n-are pile pe la AJF şi din această cauză este dezavantajată în mod constant de arbitri” – a spus, extrem de nervos, preşedintele formaţiei Posada Perişani, Daniel Duroi.

Ciofîcă şi Duroi au fost trimişi în tribună

Pe lângă numeroasele decizii contestate, nemulţumirea oficialilor Posadei faţă de prestaţia brigăzii de arbitri s-a accentuat în momentul în care Dobrică i-a trimis în tribună pe Daniel Duroi şi Viorel Ciofîcă. Protestele repetate şi injuriile la adresa „oamenilor în negru” au dus la această situaţie. De fapt, cunoscându-şi temperamentul mai vulcanic, antrenorul Posadei se aştepta oarecum la o astfel de întâmplare încă din momentul în care şi-a ridicat legitimaţia de antrenor de la AJF. „Mai bine o las aici, că oricum o să ajungă la ei din nou, pentru Comisia de Disciplină”, a glumit Ciofîcă înaintea primei etape din retur.