Duel în familie la Şirineasa

AMICIŢIE / Luncavăţul Popeşti a câştigat confruntare cu AS Oteşani în urma unui meci liniştit, lipsit de evenimente

De-a lungul timpului echipele din Oteşani şi Popeşti şi-au împărţit jucătorii. O parte din popeşteni au ales să evolueze pentru formaţia lui Decebal Durle, iar jucătorii din Oteşani au fost atraşi de Luncavăţul. În prima etapă a returului cele două formaţii s-au întâlnit la Şirineasa, uitând, însă, de „poliţele” din trecut. Până la urma confruntarea avea loc în „familie”, jucătorii celor două formaţii fiind legaţi de gradele de rudenie existente între ei sau chiar doar de prietenie. Aşa că Luncavăţul şi AS Oteşani au făcut abstracţie de faptul că era un meci oficial şi au lăsat nervii la o parte. Au existat, însă, ambiţii, echipa gazdă dovedindu-se până la urmă mai determinată.

A beneficiat şi de greşelile formaţiei din Oteşani care a provocat două penaltiuri. Primul, în minutul 20, atunci când Muja a fost faultat de vecinul lui, Anghel. Iordache a deschis scorul şi a adus-o pe Luncavăţul în avantaj. La pauză a fost 1-1, oaspeţii reuşind, prin Mitu, cu largul concurs al portarului Dinescu, să restabilească egalitatea în urma unei lovituri libere executată de la aproximativ 25 de metri de poartă. Tânărul portar al Luncavăţului s-a revanşat ulterior faţă de coechipieri, intervenind prompt la câteva ocazii ale jucătorilor din Oteşani.
În minutul 55 a fost stabilit şi scorul final al partidei, de 2-1 pentru Luncavăţul, oaspeţii fiind din nou sancţionaţi cu o lovitură de pedeapsă. Acelaşi Iordache a executat penalti-ul, aducând victoria echipei din Popeşti. (Simona SIMA)