Cupa României a dat startul în fotbalul judeţean

Primele meciuri oficiale din acest an au avut loc duminică, 1 martie, cu ocazia sferturilor de finală ale Cupei României. Aşteptările vizavi de cele patru dispute erau destul de mari, în „meniul” preconizat fiind incluse şi câteva surprize, însă până la urmă în semifinale au ajuns echipele care erau considerate a fi favorite. Chiar dacă nu a impresionat, Sportul s-a impus cu 2-1 pe terenul Vartex-ului, FC Ghecon a câştigat şi ea la limită, cu 1-0, întâlnirea cu AS Şirineasa, iar Damila a reuşit, după isprava din campionat, să o mai învingă o dată pe Flacăra Horezu.

Cel mai echilibrat meci al sferturilor de finală ale Cupei a avut loc la Mihăeşti, acolo unde gruparea primarului Nicolae Stănică a primit vizita „municipalilor” drăgăşeneni. Atât gazdele, cât şi CSM-ul au trecut pe rând de la agonie la extaz, partida având până la urmă nevoie de prelungiri pentru a-şi stabili câştigătoarea. La penalti-uri mai norocoşi au fost oaspeţii care-au obţinut biletul pentru semifinale.

Se cunosc meciurile din semifinale

În urma tragerii la sorţi efectuată de AJF pe 17 decembrie 2008, atunci când s-a stabilit programul sferturilor de finală ale Cupei României, s-a făcut şi împerecherea echipelor care vor juca semifinalele acestei competiţii. Astfel, în urma disputării celor 8 meciuri de pe 1 martie, se cunosc şi partidele care vor avea loc în penultimul act al competiţiei. Aşadar, pe 20 mai, lidera din campionatul Ligii a IV-a, Ghecon Lăpuşata, va înfrunta CSM Drăgăşani, în timp ce Damila Măciuca va avea dificila misiune de a o elimina pe Sportul Rm. Vâlcea. Este preconizată o finală Ghecon – Sportul, însă nu sunt excluse nici surprizele, dacă ţinem cont de faptul că în perioada de pregătire ce tocmai s-a încheiat, gruparea lui Emil Popescu a pierdut în faţa „municipalilor” din Drăgăşani.

Un… 11 metri şi atât!
Ghecon Lăpuşata – AS Şirineasa 1-0 (1-0)

La fel ca şi Sportul, nici Ghecon n-a impresionat în meciul de Cupă. Ambiţia echipei din Şirineasa de a demonstra că prezenţa obişnuită în fazele finale ale Cupei României nu reprezintă doar o întâmplare şi-a spus cuvântul pe parcursul jocului. Gruparea lui Dan Săraru a avut o primă repriză bună, în care a reuşit să-şi creeze câteva situaţii bune de a marca, însă a fost urmărită de ghinion, fiind penalizată încă din minutul 15 al întâlnirii cu o lovitură de pedeapsă, „extrem de uşor acordată”, în opinia lui Dan Săraru, după o intervenţie a lui Adrian Fistogeanu la Drăguşin. Mocioacă şi-a adus echipa în avantaj, golul marcat de acesta din penalti fiind, de fapt, şi singura reuşită a întâlnirii de la Fîrtăţeşti. În partea secundă gazdele au avut mai multe ocazii, n-au reuşit să le valorifice, astfel că au fost nevoite să accepte o calificare în semifinale la limită, fără a-şi atrage prea multe laude. Au arbitrat: Cătălin Buşi – la centru, ajutat la cele două linii de Bogdan Medrea şi Marius Badea. Rezervă: Daniel Florescu. Observator: Grigore Tomoiagă.

Revanşa a fost amânată pentru campionat
Damila Măciuca – Flacăra Horezu 1-0 (0-0)

Un meci mai puţin atractiv s-a disputat la Măciuca, acolo unde Damila – grupare sponsorizată de Dan Niţu – a primit vizita celor de la Flacăra Horezu. La fel ca şi în prima etapă a campionatului, gazdele au reuşit să obţină victoria, însă au acceptat faptul că rezultatul nu a fost, totuşi, atât de concludent pe cât şi-ar fi dorit. „A fost un joc echilibrat, dar spectaculos. Şi-au creat şi adversarii situaţii de a marca, însă noi am avut mai multă şansă şi am reuşit în repriza a doua să marcăm singurul gol al meciului”, ne-a descris, pe scurt, desfăşurarea meciului, liderul echipei din Măciuca, Lucian Munteanu. Acesta a fost, însă, completat de Adi Glăvan, antrenorul-jucător al Flacărei: „Un joc echilibrat şi spectaculos, dar de un nivel destul de scăzut pentru ambele echipe”. Până la urmă, însă, pentru Damila a contat mai puţin aspectul partidei, important fiind faptul că şi-a îndeplinit obiectivul şi a ajuns în careul de aşi al Cupei. Tibi Harapu a contribuit decisiv la calificarea în sferturi a echipei din Măciuca, reuşind să înscrie singurul gol al partidei în minutul 70. Finalul meciului a fost destul de tensionat, doi dintre jucătorii Damilei alegându-se cu cartonaşul roşu. Corvin Popescu şi-a lovit un adversar şi a fost eliminat direct, astfel că va absenta în meciul de la Horezu, iar Grecea a primit „roşu” pentru două „galbene”. Au arbitrat: Alin Croitoru – la centru, ajutat la cele două linii de Marian Truţă şi Claudiu Cârstea. Rezervă: Ştefan Bîzîc. Observator: Viorel Neacşu.

Gazdele au pierdut la loteria loviturilor de departajare
AS Mihăeşti – CSM Drăgăşani 4-6 (0-1, 1-1, 2-2)

Singurul meci din sferturile de finală ale Cupei care a avut nevoie de prelungiri şi apoi de executarea loviturilor de la 11 metri a fost cel de la Mihăeşti, dintre AS din localitate şi CSM Drăgăşani. Oaspeţii păreau favoriţi, însă superioritatea acestora a fost vizibilă doar în anumite momente ale jocului. În prima repriză drăgăşenenii au reuşit să încline balanţa în favoarea lor, deschizând scorul. Avantajul creat de Dragoş Barbu a fost, anulat, însă, în repriza secundă când Dumitraşcu a readus speranţa în tabăra gazdelor. Cele 90 de minute regulamentare de joc s-au încheiat tot la egalitate, 1-1, astfel că a fost necesară disputarea a două reprize de prelungiri. În ordine inversă desfăşurării de până atunci a jocului, AS Mihăeşti a preluat conducerea în prima repriză a prelungirilor, prin golul lui Ciochină. Mihăeştenii au crezut că acesta este suficient pentru a obţine biletul pentru semifinale, însă în minutul 107 speranţele le-au fost spulberate. Sticlaru a reuşit să ducă meciul la „11 metri”. Aici „municipalii” drăgăşeneni au fost mai norocoşi. Sticlaru, Mitală, Barbu şi Zamfir au marcat pentru CSM, în timp ce de la AS Mihăeşti nu s-au remarcat prin execuţii decât Tănăsie şi Panait. Adi Blăjan şi Marian Perţa au ratat, oferindu-le astfel şansa drăgăşenenilor să spere în continuare la câştigarea Cupei României.
Au arbitrat: C. Popescu – la centru, ajutat la cele două linii de Roxana Glăvan şi Alexandru Coacă. Rezervă: Fl. Păunescu. Observator: Emil Râmniceanu.

Vorbă multă, fotbal cu linguriţa
Vartex Rm. Vâlcea – Sportul Rm. Vâlcea 1-2 (1-1)

Hotărâtă să recupereze diferenţa ce-o desparte în campionat de primul loc, Sportul Rm. Vâlcea a reuşit în această iarnă să-şi consolideze lotul. Transferurile făcute au impresionat pe toată lumea, astfel că primul meci oficial disputat de gruparea lui Marian Leţa a atras un interes deosebit. Cu un portar de la Internaţional Piteşti şi cu alţi trei jucători veniţi de la Liga a III-a, dar şi prezenţa în teren a lui Alin Savu, transferat de la Universitatea Cluj, preconizau o victorie la scor a Sportului în faţa Vartex-ului. În plus, a fost cu atât mai greu de luat în calcul o surpriză pe terenul de la Fedeleşoiu cu cât formaţia patronată de Neluş Giuran a avut un început entuziasmant de partidă, reuşind să deschidă scorul la prima acţiune a meciului, în minutul 1, prin sibianul Adi Greavu. Ba mai mult, până în minutul 5, în afara golului, Sportul şi-a mai trecut în cont, prin Pană şi Apostu, şi două lovituri în bară. Cam aici s-a încheiat, însă, totul. A urmat golul de 1-1 al gazdelor, marcat de Duică în urma unei lovituri de la 11 metri contestată de echipa oaspete. O dată cu acesta s-a cam terminat şi spectacolul pe care cei prezenţi îl aşteptau de la această partidă. Meciul a continuat să aibă, totuşi, „sarea şi piperul”, jocul încrâncenat ce a urmat fiind determinat de jucători, dar şi de conducătorii celor două echipe, care s-au arătat mai mult preocupaţi de deciziile arbitrilor decât de prestaţia celor două echipe din teren. În urma unor proteste a fost până la urmă trimis în tribună şi antrenorul oaspeţilor, Marian Leţa. Făcând abstracţie de toate acestea, în continuare Vartex-ul a impus ritmul, Sportul a intrat în jocul gazdelor, astfel că, după o primă repriză încheiată la egalitate, deznodământul era aşteptat a fi aflat în prelungiri sau poate chiar la 11 metri. O fază a fost, însă, suficientă, pentru ca toate speranţele gazdelor să fie spulberate. În minutul 80, Golescu a avut o intervenţie imprudentă în propriul careu, Greavu a profitat şi, spre nemulţumirea gazdelor, care-au contestat decizia centralului, a obţinut ce şi-a propus: un penalti, transformat cu precizie de Comănescu. La scorul de 2-1 s-a şi încheiat partida, astfel că Sportul merge în semifinale.
Au arbitrat: Nicolae Dobrică – la centru, ajutat la cele două linii de Silviu Donţu şi Marian Joiţa. Rezervă: Ionuţ Cîrceag. Observator: Nicolae Niţă.
Au evoluat echipele:
Vartex Rm. Vâlcea: Stoica – Nicolae, Bunget, Tănăsie, Popolan, Maria, Cătinaş, Voica, Toader, Duică, Golescu. Au mai jucat Smarandache şi Moţi.
Sportul Rm. Vâlcea: Ciubuc – Comănescu, Sîrbu, A. Pufu, Oprea, Năstase, Greavu, Apostu, Ilinescu, Pană, Alin Savu. A mai evoluat Roescu.