Tadici, înfrânt în Sala Traian

Oltchim – HC Zalău 28-24
• din echipa ardeleană, s-au evidenţiat ex-vâlcencele Mihaela Ivan, Daniela Băbeanu şi Mihaela Smedescu

După doi ani petrecuţi pe banca tehnică a Oltchim-ului, Gheorghe Tadici s-a întors marţi, 6 ianuarie, în Sala Traian, pentru a fi adversar al echipei la cârma căreia a cucerit cele mai multe trofee din cariera sa de antrenor. Altădată un derbi care decidea titlul, Oltchim – HC Zalău nu a fost acum decât un meci oarecare din Liga Naţională, pe care, aşa cum era de aşteptat, gruparea antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca l-a câştigat fără probleme, în ciuda faptului că la final s-a consemnat o diferenţă de doar patru goluri (28-24).

Profitând de faptul că Oltchim a început meciul mai mult cu rezervele, doar Valentina Ardean şi Gabriella Szucs fiind în primul „şapte” din echipa care cu doar două zile în urmă trecuse lejer de campioana Rusiei, handbalistele din Zalău au reuşit să menţină un scor strâns pe tabela de marcaj, ba chiar au avut puterea să se distanţeze chiar la două goluri în minutul 19 (7-5). Lucrurile aveau să revină rapid la normal, vâlcencele au marcat de şapte ori consecutiv şi s-au distanţat la 12-7 în minutul 25. Până la urmă, la pauză a fost 16-10 pentru Oltchim, la capătul unei reprize în care ambii portari au ieşit în evidenţă. Talida Tolnai a suplinit-o bine pe Luminiţa Dinu, parând numeroase şuturi, precum şi o aruncare de la 7 metri, însă nici ex-vâlceanca Mihaela Smedescu, aflată între buturile echipei din Zalău, nu s-a lăsat mai prejos.
În repriza secundă, Oltchim s-a distanţat la 22-14 în minutul 43, după care a intervenit relaxarea, vâlcencele fiind mai mult cu gândul la deplasarea în Norvegia şi mai puţin la reîntâlnirea cu fostul lor tehnician. În minutul 50, scorul a devenit 24-20, pentru ca în minutul 54 tabela de marcaj să indice un uluitor şi oarecum periculos 26-23. Mai experimentate şi mai mature, „chimistele” şi-au apropiat victoria (cu scorul de 28-24), dar finalul nu a fost lipsit de emoţii. Ardelencele au avut şansa unei reveniri miraculoase în minutul 58, la scorul de 27-24, atunci când au irosit cu nonşalanţă două atacuri care puteau complica lucrurile în tabăra vâlceană.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Roxana Gatzel (5), Clara Vădineanu (4), Iulia Puşcaşu (4), Adriana Ţăcălie (4), Valentina Ardean (4), Elena Avădanii (3), Rita Borbas (2), Raluca Ivan (1), Adriana Nechita (1). Ex-vâlcencele Mihaela Ivan (10 goluri), Daniela Băbeanu (7) şi portarul Mihaela Smedescu s-au evidenţiat în mod special în tabăra adversă.

Fără patru titulare

Confruntarea cu fostul tehnician al echipei vâlcene nu l-a speriat deloc pe antrenorul Ivica Rimanic, care a decis că meciurile din Liga Campionilor sunt mai importante decât duelurile cu grupările de pluton din Liga Naţională. Tocmai de aceea, croatul le-a lăsat în tribună pe Steluţa Luca şi Adina Fiera, jucătoare care au dus greul cu Lada Togliatti, în timp ce Luminiţa Dinu şi Oana Manea au fost trecute pe foaia de joc, dar au stat tot meciul doar pe banca de rezerve. În plus, Elena Avădanii, Gabriella Szucs şi Valentina Ardean au fost menajate adesea de-a lungul partidei. „Puteam să învingem la un scor mult mai mare, însă am preferat să odihnesc unele dintre jucătoare pentru dificilul meci cu Larvik de la finele săptămânii”, a spus Rimanic după confruntarea cu HC Zalău.

Fostul tehnician a fost aplaudat

Membrii galeriei „Brigada Zăvoi” nu au uitat perioada când Gheorghe Tadici era antrenor principal la Oltchim şi l-au aplaudat pe tehnicianul actual al echipei HC Zalău la finele meciului din Sala Traian. „Nu am avut emoţii la revenirea la Vâlcea. Am petrecut doi ani de excepţie aici, cu rezultate unice în handbalul românesc. Ştiu că oamenii nu au uitat cele şase trofee pe care le-am câştigat. Doresc Oltchim-ului să depăşească rezultatele pe care le-a avut cu mine şi să ajungă în acest sezon în finala Ligii Campionilor. Pentru eforturile pe care le face, managerul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu, merită asemenea performanţe. La Zalău, am început cea de-a şaptea reconstrucţie. Sper ca în doi ani să încropesc din nou o echipă de cupe europene. Voi mai antrena cinci ani, după care mă voi retrage”, a spus Tadici.