Galacticele au sfărâmat Lada

Oltchim Rm. Vâlcea – Lada Togliatti 30-19

Oltchim a reuşit să obţină duminică, 4 ianuarie, în Sala Traian, o victorie extrem de preţioasă în dauna campioanei Rusiei, Lada Togliatti, de care handbalistele vâlcene au dispus categoric, cu scorul de 30-19 (13-9). Succesul a simplificat lucrurile în privinţa calificării în următoarea fază a competiţiei, echipa antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca aflându-se acum foarte aproape de a bifa a doua prezenţă consecutivă în grupele principale ale Ligii Campionilor, o performanţă care nu stă chiar la îndemâna oricărei grupări.

Vâlcencele s-au desprins greu

Doar o singură dată s-a aflat campioana Rusiei în avantaj pe tabela de marcaj în meciul disputat la finele săptămânii trecute în Sala Traian.

Era minutul 3, atunci când Lada conducea cu 2-1, însă emoţiile vâlcenilor aveau să se risipească rapid: Oltchim a marcat de patru ori consecutiv şi s-a distanţat la 5-2 în minutul 8. Rusoaicele au recuperat două goluri din handicap (5-4 în minutul 11), însă ulterior, după 6-5, formaţia vâlceană a început să apese serios pe acceleraţie, iar acest lucru a început să se vadă în evoluţia scorului, Oltchim desprinzându-se la 10-5 în minutul 21. Handbalistele din Togliatti s-au chinuit să se menţină în joc şi au profitat din plin de faptul că vâlcencele s-au întrecut în ratări. Au irosit şanse importante de a înscrie Oana Manea – o dată, Elena Avădanii – de două ori şi Valentina Ardean – de trei ori, printre care şi o aruncare de la 7 metri. Până la urmă însă, tot Oltchim a intrat în avantaj la vestiare: 13-9.

Rusoaicele s-au predat după pauză

Repriza secundă avea să decurgă cu totul altfel. În minutul 35, Oltchim s-a desprins la 18-10, acest avantaj de opt goluri fiind consemnat şi în minutul 48 (23-15). Mai mult decât atât, în minutul 54, echipa vâlceană a mărit diferenţa la nouă goluri (25-16), spre deliciul spectatorilor care au umplut până la refuz tribunele Sălii Traian. Finalul a amintit vâlcenilor de perioada în care pe teren se afla un nume de legendă ale handbalului feminin: Maria Torok-Verigeanu (astăzi Duca). Scăpate de emoţiile victoriei, vâlcencele au făcut spectacol în ultimele minute de joc: un gol din „aeriană” înscris de extrema Iulia Puşcaşu, aceeaşi jucătoare înscriind apoi printr-un procedeu extrem de rar întâlnit în handbalul feminin. Scăpată singură pe contraatac, Puşcaşu a trimis mingea pe la spate, pe lângă bravul portar Konstandinova. Fluierul final al arbitrilor slovaci Peter Brunovsky şi Vladimir Canda a consfinţit astfel o victorie concludentă a echipei vâlcene (30-19).
Au marcat pentru Oltchim: Adina Fiera (7 goluri), Oana Manea (6), Valentina Ardean (3), Elena Avădanii (3), Steluţa Luca (3), Iulia Puşcaşu (3), Roxana Gatzel (2), Adriana Nechita-Olteanu (1), Clara Vădineanu (1) şi Gabriella Szucs (1). De la formaţia rusă s-au evidenţiat în mod special Ekaterina Davydenko (6 goluri) şi Daria Gruzdeva (5).

Adina Fiera, în zi de graţie

Fără îndoială, cea mai bună jucătoare a partidei Oltchim – Lada poate fi considerată, pe bună dreptate, interul Adina Fiera. Tânăra handbalistă vâlceană a arătat duminica trecută o poftă deosebită de joc, a marcat şapte goluri şi a contribuit din plin la succesul categoric al campioanei României. „Rusoaicele au fost puternice, dar noi am jucat excelent. Mulţumesc publicului care a fost alături de echipă şi de această dată într-un număr extrem de mare. Nu ne facem calcule deocamdată, vrem sa câştigăm toate meciurile pe care le mai avem de jucat”, a spus Fiera la final.

Steluţa Luca, aproape de o accidentare gravă

Steluţa Luca i-a lăsat fără suflare pe spectatorii din Sala Traian atunci când a căzut cu spatele peste o adversară, în minutul 11 al reprizei secunde. Din fericire, nu a fost nimic grav. Jucătoarea emblematică a Oltchimului a revenit pe teren după doar patru minute şi a spulberat astfel emoţiile suporterilor vâlceni, care au crezut că accidentarea era mult mai grav.  Pe final, pentru a evita orice risc, antrenorul Ivica Rimanic a folosit-o pe Luca doar în faza de apărare. La final, handbalista a recunoscut că a ţinut în mod deosebit să se afle pe teren în meciul decisiv cu Lada, făcând infiltraţii pentru a ameliora durerile pe care le resimte. „Am făcut infiltraţii ca să pot juca în meciul cu Lada, pentru că mi-am dorit foarte mult să ajut echipa. După accidentare am simţit dureri foarte intense, însă am ţinut să revin pe teren”, a dezvăluit Luca.

Eficacitate scăzută faţă de meciul tur

Spre deosebire de meciul tur, de la Togliatti, acolo unde s-au înscris nu mai puţin decât 67 de goluri (deci se poate spune că apărările ambelor echipe au fost cam vraişte!), scorul final fiind favorabil campioanei Rusiei (34-33), în Sala Traian altfel au stat lucrurile. S-au marcat doar 49 de goluri, Lada fiind echipa care nu a excelat la acest capitol (a înscris doar de 19 ori în toate cele 60 de minute de joc).

Ghinion la 7 metri

Din cele patru aruncări de care au beneficiat, handbalistele de la Oltchim nu au reuşit să transforme decât una, prin Roxana Gatzel, în repriza secundă. Celelalte trei au fost ratate de Valentina Ardean, Clara Vădineanu şi Adriana Ţăcălie. De partea cealaltă, Lada Togliatti a înscris ambele aruncări de la 7 metri de care a beneficiat, prin Ekaterina Davydenko, câte una în fiecare repriză.

Absenţe de marcă în ambele tabere

Oltchim şi Lada nu au putut alinia în meciul direct de duminica trecută cele mai bune formule de echipă. Infirmeria a fost plină în ambele tabere. Astfel, campioana Rusiei nu a putut conta pe serviciile unor jucătoare importante, precum Postnova, Bliznova (accidentate), Sidorova şi Marennikova (însărcinate). Nici Oltchim nu a stat altfel la acest capitol, din cauza unor accidentări absentând patru jucătoare de bază: Tereza Pâslaru, Valeria Beşe, Ramona Maier şi Narcisa Lecuşanu, în timp ce Roxana Cherăscu (revenită după perioada de sarcină) şi Raluca Ivan nu au prins primul „14”.

Rivali în campionat, prieteni în Ligă
• finanţatorii Roibu şi Florescu au stat unul lângă altul la meciul Oltchim – Lada

Deşi echipele pe care le finanţează poartă de câţiva ani un duel aprig pentru supremaţie pe plan naţional, finanţatorii Constantin Roibu şi Theodor Florescu au ţinut să arate că rivalitatea din campionat poate fi lăsată uneori deoparte. La meciul Oltchim – Lada, Roibu şi Florescu au stat unul lângă altul în tribună şi s-au întreţinut pe marginea disputei din teren.

VIP-uri în Sala Traian

Aşa cum era de aşteptat, meciul Oltchim – Lada, decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiţiei, a captat atenţia tuturor iubitorilor de handbal din Vâlcea şi nu numai. În tribunele Sălii Traian s-au aflat, printre alţii, preşedintele FRH, Cristian Gaţu, care a trăit intens fiecare fază de joc, selecţionerul primei reprezentative de handbal feminin, Radu Voina. Altfel, printre VIP-uri s-a numărat şi Grig Chiroiu, actor în serialul de succes „Trăzniţi în NATO”, difuzat pe postul Prima TV.