România defilează la Euro 2008

• naţionala lui Radu Voina s-a calificat în faza următoare a Campionatului European din Macedonia, după ce a învins trei nume grele ale handbalului feminin: Ungaria, Franţa şi Danemarca

După succesul categoric contra Ungariei, handbalistele tricolore au arătat că au venit la Euro 2008 cât se poate de hotărâte să cucerească o medalie. În Grupa A, naţionala pregătită de Radu Voina şi Vlad Caba a obţinut alte două victorii, în faţa Franţei şi Danemarcei, iar semifinalele sunt acum tot mai aproape.

România – Franţa 30-25
Ardean şi Neagu, la pupitru!

Tricolorele au avut emoţii în faţa Franţei doar în prima repriză, atunci când jucătoarele antrenate de Olivier Krumbholz au condus cu 4-1 în minutul 7, iar ulterior cu 8-5 în minutul 13, după ce româncele restabiliseră egalitatea la 4-4.

Carmen Amariei a egalat din nou (8-8, în minutul 17), iar din acel moment echipa pregătită de Radu Voina s-a aflat permanent la cârma partidei, desprinzându-se treptate de adversare. La pauză, tabela de marca indica scorul de 17-13 pentru românce, care au făcut o a doua repriză admirabilă, astfel că în minutul 51, diferenţa crescuse deja la 9 goluri: 27-18. Cum golaverajul nu este un criteriu atât de important la un asemenea turneu final, selecţionerul Radu Voina le-a chemat pe bancă pe câteva dintre titulare, iar în teren şi-au făcut apariţia în ultimele 10 minute de joc şi unele jucătoare de rezervă. În aceste condiţii, Franţa s-a apropiat în minutul 57 la 28-25, însă a fost incapabilă să mai răstoarne soarta partidei. Scor final: 30-25 pentru România.
Golurile echipei noastre în acest meci au fost marcate de Valentina Ardean (8), Cristina Neagu (7), Adina Fiera (4), Oana Manea (2), Carmen Amariei (2), Ramona Maier (2), Florina Bârsan (2), Narcisa Lecuşanu (1), Oana Şoit (1) şi Camelia Balint (1).

România – Danemarca 27-25
Cale liberă spre medalii

Deşi s-a jucat în prima fază a turneului, meciul cu Danemarca a fost decisiv pentru calificarea în semifinale. Practic, un succes în faţa nordicelor urca România pe prima poziţie în ierarhia Grupei I, cu un punct peste Norvegia. Tricolorele au ştiut acest lucru şi au tras din greu pentru a-şi adjudeca victoria. În prima repriză, România a avut trei goluri avantaj în minutul 17 (7-4), însă până la pauză Danemarca a reuşit să întoarcă rezultatul şi să conducă cu 13-10, iar lucrurile deveneau din ce în ce mai complicate. Mai mult decât atât, în debutul reprizei secunde, nordicele s-au distanţat la 4 goluri, diferenţă pe care au reuşit s-o menţină până în minutul 35 (17-13). Din acel moment, tricolorele au început o cursă fantastică de urmărire, au egalat în minutul 43 (18-18), iar ulterior au reuşit să treacă şi în avantaj (22-19, în minutul 45). Danezele nu au cedat şi au egalat situaţia în minutul 52 (23-23). Finalul a fost electrizant. Profitând de o eliminare în tabăra adversă, România a înscris de două ori şi s-a desprins la 25-23 (în minutul 54), avantaj pe care tricolorele s-au bătut eroic să-l menţină până la sfârşitul partidei, lucru care s-a şi întâmplat de altfel, partida încheindu-se cu scorul de 27-25 în favoarea elevelor lui Radu Voina.
Au marcat pentru România: Narcisa Lecuşanu (9), Carmen Amariei (5), Valentina Ardean (3), Ramona Maier (3), Oana Manea (2), Florina Bârsan (2), Adina Fiera (1), Cristina Neagu (1) şi Daniela Crap (1).

Spania, Ucraina şi Norvegia, următoarele adversare

Conform regulamentului, primele trei clasate din fiecare grupă preliminară s-au calificat în faza următoare a competiţiei, acolo unde s-au alcătuit alte 2 grupe de câte 6 echipe. Formaţiile din Grupa A s-au împerecheat cu cele din Grupa B, iar reprezentativele din Grupa C cu cele din Grupa D. Echipele care provin din prima fază a grupelor nu se mai pot întâlni între ele, însă pornesc la drum cu rezultatele directe.
În Grupa I, România va întâlni pe rând Spania, Ucraina şi Norvegia. În primul meci, care va avea loc marţi, 9 decembrie, de la 19.15 (ora României), tricolorele vor înfrunta Spania. Vor urma apoi partidele cu Ucraina (miercuri, 10 decembrie, ora 17.15) şi Norvegia (joi, 11 decembrie, ora 21.15).

România, cu un pas în semifinale

Faptul că Oltchim are şase jucătoare convocate la lotul naţional îi ţine în priză şi pe oficialii clubului vâlcean, care urmăresc atent tot ce se întâmplă la turneul final al Campionatului European din Macedonia. „Naţionala s-a comportat foarte bine în Macedonia, care le pot netezi drumul spre semifinalele competiţie. Altfel însă, mă bucur faptul că jucătoarele vâlcene selecţionate de Radu Voina au evoluat excelent. În primele două meciuri, a trebuit să constat că naţionala înseamnă de fapt 6 jucătoare de la Oltchim, plus o a şaptea de la altă echipă, care poate fi Cristina Neagu sau Carmen Amariei”, ne-a spus vicepreşedintele clubului Oltchim, Petre Berbecaru, iar apoi a adăugat, referindu-se la parcursul României în continuare: „Din păcate, România păcătuieşte la un alt capitol. Sunt vreo 7-9 jucătoare de valoare, însă celelalte nu se ridică totuşi la nivelul titularelor. Trebuie ca antrenorul să fie suficient să inteligent să ştie când să le menajeze pe cele care duc greul, astfel încât România să nu termine bateriile prea devreme”.
Altfel, vicepreşedintele clubului vâlcean apreciază că rezultatele din prima fază a Campionatului European le avantajează pe tricolore. „Este foarte bine că Ungaria s-a calificat în dauna Franţei, deoarece astfel Danemarca a ieşit din această grupă cu doar 1 punct în cont, aşa că îi va fi foarte greu să mai ajungă pe poziţia secundă şi să mai prindă un loc în semifinale. Practic, în acest moment, România (cu 4 puncte) şi Norvegia (cu 3 puncte) sunt principalele favorite pentru calificarea în semifinale din Grupa I”, a subliniat Berbecaru.