Final de tur cu o înfrângere pentru „municipali”

Înaintea ultimului meci al turului, cel de la Târgovişte, Alin Artimon avertiza că în ciuda locului pe care echipa de sub turnul Chindiei îl ocupa în clasament, partida nu va fi una la îndemâna „municipalilor”. Forţat de multitudinea de indisponibilităţi cu care s-a confruntat înaintea acestei etape tehnicianul vâlcenilor a fost nevoit să joace încă din primul minut cu jucători precum Melcea, Gârlă, Grecu sau Olariu, fotbaliştii care nu au prins foarte multe minute ca titulari, însă acest lucru nu scuză cu nimic evoluţia vâlcenilor. Teoretic, CSM Rm. Vâlcea ar fi trebuit să fie echipa care să-şi impună jocul pe teren, însă lucrurile n-au stat deloc aşa. În minutul 21, Cherchez a şutat puternic de la aproximativ 20 de metri, dar a nimerit bara porţii apărate de Perianu.

Gazdele au dominat în totalitate prima repriză a partidei de sâmbătă şi numai intervenţiile miraculoase ale lui Dorian Perianu (foto), care s-a opus golului la cel puţin trei ocazii clare ale târgoviştenilor, au făcut ca scorul la pauză să fie 0-0. Singura ocazie notabilă a „municipalilor” în primul act a fost trecută în contul lui Răzvan Dobre al cărui şut a ocolit de puţin vinclul porţii lui Lunescu.
Debutul părţi secunde a găsit în atac tot echipa antrenată de Ion Constantin. La numai trei minute de la reluarea jocului Cotuţ a scăpat singur cu Perianu, însă portarul vâlcean şi-a făcut datoria şi a reuşit să respingă miraculos împiedicând astfel un gol ca şi făcut. Şi totuşi, contrar cursului jocului, „municipalii” vâlceni au profitat din plin de o bâlbâială a defensivei târgoviştene şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 56. În disperare de cauză unul dintre fundaşii centrali ai gazdelor a încercat să respingă o minge din careu însă aceasta s-a oprit în noroiul format în careul lui Lunescu, iar Boroiban a reluat din cădere direct în plasa porţii târgoviştene şi făcând ca scorul să devină 1-0 pentru CSM Rm. Vâlcea. Din păcate, gazdele nu au acuzat chiar deloc şocul primirii golului şi au continuat să atace. „Municipalii” n-au reuşit să-şi păstreze avantajul înscris pe rudimentara tabela a stadionul din Târgovişte decât şapte minute pentru că, în minutul 63 Oană a reluat perfect mingea cu capul în plasa bravului Perianu după o centrare venită de la Bogdan Popescu. În minutul 72, jucătorii CSM-ului au cerut o lovitură de pedeapsă la un presupus fault asupra lui Boroiban în careul lui Lunescu, însă centralul Ciprian Danşa a făcut semn că jocul poate continua spre disperarea băncii tehnice vâlcene. În minutul 80, Dorian Perianu a fost învins pentru a doua oară în acest meci, dar de data aceasta cu un şut de chinogramă. Cherchez a prin un şut de zile mari de la aproximativ 25 de metri, mingea a lovit bara după care a poposit în plasa porţii vâlcene făcând ca tabela să arate 2-1 pentru târgovişteni după ce formaţia lui Artimon reuşise să deschidă scorul. Până la final gazdele s-au mulţumit să joace la rezultat în timp ce oaspeţii nu au avut puterea să mai revină.
Această înfrângere este destul de frustrantă pentru vâlceni având în vedere faptul că, până la meciul de sâmbătă, FCM Târgovişte obţinuse doar o singura victorie, 2-1 cu Mureşul Deva, iar acest lucru se întâmpla în urma cu 49 de zile. În aceste condiţii, CSM Rm. Vâlcea termină prima parte a acestei ediţii de campionat pe locul 4 al clasamentului seriei a II-a la şase puncte de liderul Unirea Alba Iulia şi la trei puncte faţă de FC Drobeta Tr. Severin, ocupanta poziţiei secunde.