2-0, un scor periculos şi pentru „chimişti”

• FC Oltchim a condus la Motru până în minutul 73 când echipa gazdă şi arbitrii au reuşit să întoarcă rezultatul

Elevii lui Costel Gaiţă s-au aflat vineri, 28 noiembrie, în faţa unui final de tur de campionat care putea fi extraordinar pentru ei. Dacă se impuneau la Motru, pe terenul Minerului, aveau şansa de a termina această primă parte a campionatului pe locul 6. N-au reuşit, asta deşi au condus cu 2-0 trei sferturi din meci. Vâlcenii au luat tare echipa gazdă şi golul a venit firesc. Vasile a deschis scorul, fiind urmat la puţin timp de Marinescu. Şi l-a 2-0, ocaziile au continuat să curgă pentru „chimişti”. Părea că nimic nu le mai poate strica socotelile.

Au intrat la pauză cu acest avantaj de două goluri care s-a menţinut până cu aproximativ 20 de minute înainte de final, când acest „2-0” a început să-şi demonstreze titulatura de scor periculos. Gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul în doar câteva minute, ajutate fiind, după cum acuză vâlcenii, şi de arbitri, care, mai întâi, „i-au lăsat pe jucătorii gazdă să marcheze din off-side”, iar apoi le-au acordat şi-un penalti „inexistent”. Golul de 3-2 a venit normal, pe fondul încrederii căpătate de „mineri”. Astfel FC Oltchim a pierdut ultimul meci din acest tur de campionat, întrerupând seria de patru victorii consecutive. Iernează, totuşi, la mijlocul clasamentului, pe o poziţie care-i permite să spere la mai mult.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi – Dănuleţ, Stoica, Bărbuţ, Creangă, Vasile, Nuţu, Olaru, Pană, Preda, Marinescu. Au mai jucat: Nicorici, Oanţă, Smedescu şi Amza.
Au arbitrat: Cristian Ghena – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Lavinia Tide şi Toni Teodorescu. Rezervă: Marius Popa. Observator: Nicolae Ardelean.

„Cred că le-am dat o palmă celor care ne şi vedeau retrogradaţi”

Nemulţumit de felul cum s-a încheiat acest tur de campionat, antrenorul Costel Gaiţă a făcut câteva menţiuni referitor la meciul cu Minerul Motru: „Dacă îmi spunea cineva la pauză că vom pierde meciul acesta, credeam că e nebun. Sunt extrem de supărat. Pe mine, pe jucători, pentru că n-am ştiut să gestionăm cum trebuia ultimele 15 minute ale partidei. E adevărat că ei au jucat în 14, având arbitrii de partea lor, o bună perioadă din meci, după cum au şi recunoscut, dar oricum nu trebuia să primim trei goluri într-un timp atât de scurt”, a spus Gaiţă. Altfel, tehnicianul Oltchim-ului a vrut să încheie mulţumindu-le jucătorilor săi pentru parcursul bun din ultimele etape. „Nimeni nu mă credea când am preluat echipa şi am spus că vom termina pe plus la adevăr. Puteam avea acum +5, dar am pierdut la Motru, astfel că am rămas la +2. E bine şi aşa. Pentru acest lucru le mulţumesc băieţilor. Mă bucur că am reuşit poate să le dăm o palmă celor care ne şi vedeau retrogradaţi după seria aceea de meciuri mai puţin reuşite”.