„Municipalii”, pe loc promovabil!

Dacă în acest moment s-ar încheia campionatul CSM Rm. Vâlcea ar promova în Liga I, însă există o vorbă care spune că… mai e mult până departe. „Municipalii” din Zăvoi au profitat din plin de eşecul zdrobitor suferit de UTA la Mioveni şi au revenit pe poziţia a doua a clasamentului după ce au reuşit o victorie mai mult decât categorică în faţa celor de la Minerul Lupeni, scor 4-0, în ultimul meci disputat pe propriul teren din acest an.

Gârlă, în creştere de formă

Vremea a fost principalul impediment al spectatorilor să vină la stadion. Ploaia şi frigul i-a făcut pe mulţi să rămână acasă, dar cei aproximativ 500 de oameni care au venit în Zăvoi n-au regretat nici un moment alegerea făcută.

Forma bună şi pofta de joc arătată de Gârlă în ultima perioadă l-a făcut pe Alin Artimon să-l lase pe bancă pe argentinianul Facundo şi să-l titularizeze pe Gârlă, jucător care făcea ravagii în sezoanele trecute pe când evolua la Caracal, însă la Vâlcea nu a reuşit deocamdată să se impună ca titular. Din nou, tânărul tehnician bănăţean al „municipalilor” s-a dovedit extrem de inspirat cu titularizarea acestuia pentru că Valerian Gârlă a reuşit să deschidă scorul în chiar minutul 2 al partidei când, practic echipele nici nu se aşezaseră bine pe teren. După un atac prelungit al municipalilor, mingea a ajuns la Gârlă, micuţul mijlocaş vâlcean a şutat puternic de la aproximativ 25 de metri mingea a lovit bara după care a ricoşat în plasa porţii lui Ciucă. Şi după marcarea golului cei care s-au aflat la conducerea jocului au fost tot vâlcenii care au fost foarte aproape de a-şi mări avantajul în minutul 22 prin Sergiu Popescu care a scăpat singur cu portarul „minerilor” şi în loc să şuteze a ales să-l dribleze pe Ciucă după care a intrat în unghi şi a şutat în plasa laterală. Două minute mai târziu, Marius Luca a primit excelent o minge la marginea careului şi în loc să mai înainteze cu mingea la picior pentru că nu era atacat de nimeni a ales să şuteze de la distanţă şi Ciucă a reuşit să respingă. În minutul 30, după o combinaţie excelentă pe partea dreaptă purtată de Gârlă şi Melcea care a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor, primul a şutat bine, dar goalkeeper-ul celor din Lupeni a reuşit să devieze cu vârful degetelor mingea în corner şi scorul a rămas nemodificat. Cu doar câteva momente înainte de finalul primei reprize, oaspeţii au fost foarte aproape de egalare. Probabil îngheţaţi pentru că adversarii le-au pus probleme foarte rar, Vătavu şi Dinu s-au invitat reciproc la o minge, greşeală de care a profitat Chiţu care a scăpat singur spre poarta vâlceană şi numai inspiraţia lui Perianu a făcut ca scorul să rămână 1-0 pentru „municipali”.

Boroiban, omul meciului

În momentul în care a fost achiziţionat atacantul Marius Luca era văzut ca titular cert având în vedere experienţa acestuia, însă, deşi Alin Artimon i-a dat destul de multe şanse acesta a dezamăgit. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în partida de sâmbătă, rare fiind ocaziile când Luca s-a întâlnit cu mingea demonstrând încă o dată că numai CV-ul a rămas de el şi este foarte probabil ca din iarnă să nu mai facă parte din lotul vâlcean. Prestaţia slabă a lui Marius Luca a făcut ca din minutul 47 pe teren să-şi facă apariţia Laurenţiu Boroiban care avea să devină omul meciului. În minutul 55, Pasăre a trimis o centrare în forţă în careul advers şi Cornel Irina, presat de Boroiban, şi-a trimis mingea în propria poartă făcând ca scorul să devină 2-0. În minutul 62, Sergiu Popescu a depăşit elegant doi adversari după care a scăpat singur cu Ciucă şi în loc să şuteze a ales încă o dată să mai facă un dribling şi în cele din urmă a fost blocat de portarul celor din Lupeni. Pentru ca tacâmul să fie complet pentru Cornel Irina, după ce şi-a înscris în propria poartă acesta avea să-şi lase echipa în inferioritate numerică centralul Ianovschi arătându-i acestuia al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu în urma unui fault din spate făcut asupra lui Stromajer undeva la mijlocul terenului. Cu un om în plus pe teren, partida a devenit o simplă formalitate pentru vâlceni şi aceştia au reuşit să-şi majoreze avantajul la trei goluri în minutul 68. Gârlă a executat bine un corner de pe stânga, mingea i-a depăşit pe Stromajer şi Dinu după care a ajuns la picioarele lui Boroiban care a şutat din şase metri fără speranţe pentru portarul advers.

A debutat şi Olariu

În minutul 71, când scorul era deja 3-0, pe teren şi-a făcut apariţia cea mai nouă achiziţie a CSM-ului, mijlocaşul defensiv de numai 21 de ani venit liber de contract de la recent desfiinţata Prefab Modelu, Vasile Olariu. Acesta i-a luat locul în formaţia vâlceană lui Sergiu Popescu care a dat semne de oboseală cu minute bune înainte de schimbare. Introducerea acestuia pe teren s-a dovedit a fi de bun augur pentru „municipali” care au dus scorul la 4-0. Olariu i-a pasat pe stânga lui Grecu, acesta din urmă a centrat perfect pentru Boroiban care a înscris trecându-şi în cont dubla la numai 25 de minute de la intrarea sa pe teren. După marcarea celui de-al patrulea gol, în ultimul sfert de oră al meciului, vâlcenii au mai redus din turaţia motoarelor mulţumindu-se să ţină mingea undeva pe la mijlocul terenului prin pase repetate. Ultima fază notabilă a partidei i-a avut în prim-plan tot pe „municipali” după ce Boroiban i-a pasat lui Grecu, dar şutul bun al mijlocaşului împrumutat de la Pandurii a fost respins cu un ultim efort de Ciucă şi astfel scorul final al partidei a fost cel înregistrat în minutul 71, 4-0 în favoarea echipei lui Artimon.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre, Dinu, Vătavu, Goge – Melcea (’66 – Grecu), Gârlă, Sg. Popescu (’71 – Olariu), Dobre – Stromajer, Luca (’47 – Boroiban).
Minerul: Ciucă – Isfan, Irina, Pocian, Roman – Câmpean, Apostol (’36 – Cristian), Nicorec, Militaru – Vlăduţi (’46 – Mihalcea), Chiţu (’73 – Murdărea 72).

Artimon, invincibil pe propriul teren

De când a preluat CSM Rm. Vâlcea, Alin Artimon a reuşit să facă din formaţia vâlceană una invincibilă cel puţin în meciurile de pe teren propriu. Deşi la instalarea sa pe banca tehnică a spus că nu este un antrenor norocos, iată că s-a dovedit a fi un tehnician inspirat, schimbările făcute de acesta de la început sau pe parcursul unor meciuri s-au dovedit a fi decisive în stabilirea rezultatului final. De când i-a preluat pe „municipali” Alin Artimon are un bilanţ de invidiat, 6 victorii în cele 10 partide disputate, ceea ce dovedeşte faptul că oamenii din conducerea clubului din Zăvoi au fost extrem de inspiraţi în momentul în care au ales să apeleze la serviciile tânărului tehnician bănăţean. La conferinţa de presă, Alin Artimon a ţinut să le mulţumească elevilor săi pentru modul cum au abordat nu numai partida de sâmbătă, dar şi celelalte pe care CSM-ul lea disputat în special pe propriul teren. „În primul rând vreau să-mi felicit echipa pentru rezultat şi în special pentru maniera în care au jucat în repriza a doua. Vă spun sincer că sunt mândru şi în acelaşi timp onorat să antrenez o echipă precum CSM Vâlcea. Le mulţumesc jucătorilor pentru modul cum s-au concentrat la meciurile de pe teren propriu, unde nu am pierdut niciun punct de când am preluat eu echipa. Nu vreau să vorbim deocamdată de promovare, clasamentul este foarte strâns şi important pentru noi este să acumulăm puncte” – a conchis Alin Artimon, antrenorul formaţiei din Zăvoi.