Volei

Vâlcencele, înfrânte la limită

CSM Oradea – CET Govora 73-70
• echipa antrenată de Mihai Toma a întrerupt şirul fantastic de cinci victorii consecutive

După cinci victorii consecutive, CET Govora a făcut primul pas greşit. Echipa antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a fost înfrântă sâmbătă, 22 noiembrie, la Oradea, cu scorul de 73-70, şi a întrerupt astfel o serie fantastică de succese, care-au propulsat-o până pe locul 4 în ierarhia Diviziei A. Acolo unde a rămas totuşi şi după etapa de la finele săptămânii trecute, însă pentru Florina Diaconu şi compania urmează meciuri tot mai dificile, în care echipei vâlcene îi va fi tot mai greu să rămână în careul de aşi. Meciul disputat în Sala „Antonio Alexe” din Oradea a fost extrem de echilibrat, nici una dintre echipe nereuşind să se detaşeze decisiv.

Orădencele au condus după primul sfert cu 20-16, însă CET Govora avea să-l câştige pe al doilea (cu 20-17), astfel încât la pauză diferenţa dintre cele două grupări era minimă (37-36 pentru baschetbalistele pregătite de Adriana Niculescu). După revenirea de la vestiare, s-a jucat la fel de îndârjit, ambele formaţii au încercat să se desprindă, însă echilibrul s-a menţinut. În aceste condiţii, al treilea sfert s-a încheiat la egalitate (14-14), iar învingătoarea partidei era departe de a fi stabilită. Ultimele zece minute i-au ţinut cu sufletul la gură pe spectatorii prezenţi în tribune şi deopotrivă cele două echipe. Din păcate pentru jucătoarele lui Mihai Toma, orădencele au ştiut să gestioneze finalul de partidă şi să-şi apropie victoria cu scorul de 73-70, pe fondul unui joc foarte bun în ofensivă prestat de Janelle Hughes şi Maree Jones, care au marcat împreună mai mult de jumătate din punctele echipei bihorene (26 şi, respectiv, 22). Alături de acestea a mai apărut la rampă Ioana Gavra (14 puncte înscrise), în timp ce în apărare Faye Muller şi veterana Ana Maria Meszaros (fostă la CET Govora până în sezonul trecut) au făcut de asemenea un joc bun. De partea cealaltă, vâlcencele au plătit tribut şi de această dată lipsei de concentrare în fazele de atac, acolo unde, doar cu o singură floare (Florina Diaconu), nu se prea poate face primăvară.