FC Oltchim a realizat scorul etapei în seria a IV-a

După trei victorii consecutive, un meci pe teren propriu, cu ultima clasată, trebuie să fie destul de uşor de abordat. Aşa au gândit şi jucătorii antrenaţi de Costel Gaiţă şi până la urmă aşa s-a şi întâmplat. Tânăra echipă din Balş şi-a arătat limitele pe tot parcursul jocului, dovedindu-se a fi un adversar prea neînsemnat pentru vâlceni. Spectatorii prezenţi au avut impresia că joacă o echipă din cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării cu una de pluton din Liga a IV-a. În aceste condiţii, cele trei puncte nu aveau cum să nu treacă în contul „chimiştilor”. FC Oltchim a rezolvat meciul încă din prima repriză când a înscris de patru ori. S-au evidenţiat juniorii Dănuleţ şi Vasile, Tiron marcând celelalte două goluri prin care gruparea vâlceană conducea la pauză cu scorul de 4-0.

Aşa s-a şi terminat meciul, chiar dacă în partea secundă Olaru şi compania au mai avut câteva ocazii de a înscrie, pe fondul greşelilor copilăreşti ale oaspeţilor. „Chimiştii” n-au mai forţat, au preferat să-şi conserve energia pentru ultimul meci din acest an, pe care-l vor disputa la Motru, cu Minerul. Antrenorul Costel Gaiţă le-a oferit oportunitatea şi juniorilor să demonstreze ce pot, portarul Popescu şi Amza intrând pe teren pe parcursul reprizei a doua. Chiar şi aşa, echipa din Balş nu a reuşit să-i surprindă pe vâlceni, mai ales că pe final de meci a jucat şi în inferioritate numerică, unul dintre jucători fiindu-i eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Aşadar, jocul nu s-a dovedit a fi decât un antrenament bun pentru „chimişti”, care, în ciuda faptului că nu s-au omorât cu firea, au reuşit să stabilească scorul etapei în seria a IV-a din care fac parte. Totodată, astfel FC Oltchim a ajuns deja la cel de-al patrulea succes consecutiv. (L.S.)