Ghecon, tot mai aproape de titlul de campioană de toamnă a Ligii a IV-a

Încă din urmă cu multe etape s-a vorbit despre o „colaborare” între CSM II şi Ghecon prin care gruparea sponsorizată de Dan Mazilu să fie ajutată să câştige campionatul. Acest lucru, însă, nu era o problemă, atâta timp cât echipa antrenată de Cristi Bora lupta pentru victorie în orice meci, fie el şi cu principalele contracandidate ale celor de la Ghecon. Numai că a venit întâlnirea directă dintre cele două formaţii şi zvonurile s-au înteţit. Şi cum gruparea antrenată de Emil Popescu s-a impus cu 3-0, la scor de forfait, au ieşit din nou la rampă clevetitorii. Ar trebui totuşi să ţinem cont, înainte de a face orice comentariu despre acest meci, că Ghecon nu este tocmai o echipă de pluton, care poate fi învinsă oricum şi de oricine.

Are în lot jucători cu o vastă experienţă, precum Roşoagă, Ciortan, Mocioacă, care pot face oricând diferenţa. Iar CSM II, a demonstrat până acum doar că este o echipă valoroasă, însă nu de primul loc. Dacă i-ar fi putut învinge pe dinamovişti sau s-ar fi impus în faţa Sportului, atunci puteam spune că a ajutat Ghecon-ul şi înfrângerea suferită în această rundă este surprinzătoare. Însă, în condiţiile de faţă, trebuie să acceptăm ideea că echipa antrenată de Emil Popescu a fost mai bună în derby-ul Ligii a IV-a disputat la sfârşitul săptămânii trecute. S-a chinuit puţin până să marcheze, gazdele dându-i emoţii în primele 45 de minute, încheiate la egalitate, 0-0. Ciortan a reuşit, totuşi, să spargă gheaţa în repriza secundă, aducându-şi echipa în avantaj. Apoi, prestaţia bună avută pe parcursul partidei i-a fost răsplătită lui Roşoagă, autorul celui de-al doilea gol al Gheconului. Diferenţa n-a fost însă destul de liniştitoare pentru oaspeţi care s-a văzut dominaţi pentru câteva minute, spre finalul întâlnirii, după ce un jucător, Voicu, le-a fost eliminat pentru injuriile aduse unui adversar. Mutu a scos câteva mingi grele, pentru ca ulterior Şorega să încheie socotelile prin golul de 3-0. La sfârşit, antrenorul oaspeţilor a făcut câteva precizări referitoare la acest meci, menite să spulbere orice urmă de îndoială cu privire la corectitudinea disputării acestui derby. „Orice victorie a noastră e pusă sub semnul întrebării. Şi dacă jucăm cu Victoria Frânceşti se spune că am câştigat pentru că am făcut blat sau am mituit arbitrii. Şi nu înţeleg de ce, din moment ce aveam cel mai valoros lot de la Liga a IV-a, format din jucători care au demonstrat ceva în fotbalul românesc! Dacă şi despre acest joc, cu CSM II, mai poate spune cineva ceva, înseamnă că sunt chiar răutăcioşi sau chiar n-au văzut meciul. A fost un joc bun practicat de ambele părţi, dar s-a impus echipa mai valoroasă”, a precizat Emil Popescu. (Laurenţiu SIMA)