Fotbal, „clinciuri”, antren şi bună dispoziţie la „Cupa de Vară” de la Tomşani

Echipele mici par a se mişca mai rapid decât cele din Liga a IV-a. Dacă despre meciuri amicale în care să fie angrenate echipe din eşalonul de elită judeţean am auzit prea puţin în raport cu ceea ce ne-am fi aşteptat, doar Dinamo, Sportul şi alte câteva punându-se în mişcare după vacanţă, grupările de Liga a V-a s-au săturat mai repede de pauza competiţională. Astfel că s-au înţeles şi, pe zone, au început să organizeze tot felul de competiţii, memoriale şi altele de acest gen. Cu alte cuvinte, au găsit motive pentru destindere şi pentru un meci de fotbal. Aşa s-a întâmplat şi la Tomşani unde echipa din localitate, Unirea, a organizat „Cupa de Vară”, o întrecere la care au participat şase echipe.

Progresul Măldăreşti, Minerul Costeşti, Viitorul Foleşti şi Forestierul Romani au dat curs invitaţiei celor de la Tomşani şi duminică, 6 iulie, s-au prezentat pe terenul Unirii. Pe lângă echipa organizatoare a competiţiei, Unirea Tomşani, s-a mai format o altă grupare cu juniori şi tineri din localitate, Unirea Tomşani II.
În urma tragerii la sorţi s-a stabilit ca Minerul Costeşti să întâlnească în primul meci o rivală tradiţională, Progresul Măldăreşti. Contrar aşteptărilor care dădeau ca favorită echipa din Măldăreşti, ocupanta locului a treilea la sfârşitul sezonului în cea de-a treia serie de la „Onoare”, gruparea lui Tică Nistor a pierdut cu scorul de 4-1 confruntarea cu Minerul Costeşti, fiind eliminată astfel din întrecere. Într-o altă partidă a „Cupei de Vară”, gazdele, în speţă Unirea Tomşani, au reuşit să învingă la limită, cu 1-0, gruparea lui Mitică Drăgănescu, Forestierul Romani. Cel mai interesant meci din prima fază a întrecerii de la Tomşani a fost cel dintre Viitorul Foleşti şi Unirea Tomşani II, care, pentru a se stabili câştigătoarea, a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare după ce la finalul celor 60 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Echipa de juniori şi tineret a Unirii Tomşani s-a impus în final cu 5-4, obţinând dreptul de a merge mai departe.

Minerul Costeşti şi-a adjudecat trofeul

Însă, cum erau trei echipe în finală, au dat dovadă de fairplay şi au lăsat seniorii să se ocupe de „minerii” din Costeşti. Lucrurile n-au mers tocmai bine pentru gazde în finală care în câteva minute s-au văzut conduse cu scorul de 3-0. Au reuşit să reducă din handicap şi chiar să egaleze în ultimul minut de joc. Reuşita care-a adus egalarea a fost contestată de jucătorii din Costeşti, astfel că s-a iscat un mic scandal, au existat nişte altercaţii, însă până la urmă organizatorii au cedat şi le-au înmânat cupa „minerilor”, fără a mai insista asupra acelui incident.
Toate echipele au primit cupe şi diplome, primele trei clasate fiind recompensate pentru „performanţele” obţinute cu câte o minge. După încheierea meciurilor, micii, berea şi muzica au făcut uitate acele incidente din finală, majoritatea participanţilor la „Cupa de Vară” sărbătorind până târziu în noapte. Următoarea „întrunire” va avea loc pe 20 iulie, când primarul Dragu de la Măldăreşti are programată o competiţie similară. Va urma apoi cea de-a doua ediţie a Memorialului „Dan Cârstoiu” de la Costeşti, după care echipele de Liga a V-a aşteaptă începerea campionatului care va debuta cu fazele judeţene ale Cupei României.