„Municipalii” şi-au complicat situaţia în clasament

CSM RM. VÂLCEA – ALRO SLATINA 1-1
* jucătorii pregătiţi de Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan au pierdut două puncte mari pe teren propriu cu ALRO Slatina

CSM Rm. Vâlcea a pirdut două puncte mari pe teren propriu, cu ALRO Slatina, şi şi-a complicat situaţia în subsolul Seriei a II-a. Sâmbăta trecută, fotbaliştii au făcut două reprize distincte. În prima, angrenajul nu a funcţionat aşa cum trebuia (iar oaspeţii au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 1-0), dar după pauză lucrurile s-au schimbat mult în bine, odată cu intrarea pe teren şi a antrenorului-jucător Marius Mitu. Din păcate, „municipalii” n-au înscris decât un gol în al doilea mitan, insuficient pentru a-şi trece în cont toate cele trei puncte puse în joc.

Ex-vâlceanul Bogdan Vişa a marcat pentru ALRO Slatina

Prima oportunitate a vâlcenilor de a marca s-a ivit în mintul 11, atunci când Văduva i-a pasat pe culoar lui Pribac, dar şutul puternic al acestuia de la 18 metri s-a dus pe lângă poarta lui Mecea. Replica a venit imediat, Stancu a şutat din interiorul careului de 16 metri, la firul ierbii, dar mingea a poposit în plasa laterală a porţii lui Tufişi. La jumătatea primei reprize, oaspeţii au solicitat acordarea unui penalti, atunci când Precup ar fi fost faultat în careu de Kalai, dar centralul Mihai Ene n-a fost de aceeaşi părere. În minutul 40, după o minge pierdută de Ionuţ Popescu în preajma suprafeţei de pedeapsă, Precup l-a lansat în adâncime pe Creţu, dar Tufişi s-a opus şutului expediat de fotbalistul de la ALRO. La cornerul ce a urmat, bravul portar din Zăvoi n-a mai avut însă ce face, iar ex-vâlceanul Bogdan Vişa a deschis scorul cu un şut de pe linia careului de 6 metri: 0-1.

Adrian Pribac a restabilit egalitatea imediat după pauză şi atât…

CSM-ul a revenit de la vestiare cu o altă mentalitate, mult mai pozitivă, iar efectele s-au simţit imediat. În minutul 48, Adrian Pribac a restabilit egalitatea cu un şut din interiorul careului, iar speranţele spectatorilor din tribune au renăscut. Din păcate, până la final, vâlcenii nu au mai reuşit să marcheze şi al doilea gol. Cea mai importantă ocazie a meciului a fost irosită de acelaşi Pribac, care a ţintit transversala cu un şut din 6 metri, după ce portarul Mecea a bâlbâit o minge recuperată de fotbalistul CSM-lui.
În ultimul minut de joc, oaspeţii au solicitat din nou o lovitură de la 11 metri, atunci când Stoianof ar fi fost jenat în careu de Kalai, însă centralul Mihai Ene l-a sancţionat doar pe fotbalistul slătinean, cu cartonaş galben, pentru simulare.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Tomozei (Mitu ’46), Kalai, Plecanciuc, Vătăjelu (Ene ’89), Roşca, Popescu, Vasile, Văduva (Vlăduţi ’67), Pribac, Gogoşoiu.