„Experţii” dau semne de slăbiciune

După derbiul câştigat cu AS 2009 Popeşti (la finalul căruia au apărut şi unele zvonuri legate de faptul că ar fi existat jucători din tabăra învinşilor care nu şi-au apărat corect şansele), formaţia lui Cosmin Florescu, Experţii 2000 Popeşti, n-a mai reuşit să se mobilizeze, făcând cel de-al doilea pas greşit din acest campionat. Chiar dacă sunt neînvinşi până acum, „experţii” au pierdut teren în faţa rivalilor din lupta pentru primul loc de la Olteţul Zătreni. Saldi Cernişoara, o echipă ce a devenit arbitrul acestei lupte pentru supremaţie din seria a IV-a, s-a interpus şi în calea grupării din Popeşti, după ce a luat un punct liderului din Zătreni, dar şi formaţiei aflate înaintea acestei runde pe locul 4 în campionat, Cerna Fîrtăţeşti. Fără scandal de această dată, Saldi a reuşit o remiză pe teren propriu, 3-3 cu „experţii”. Pentru semi-eşec, jucătorii formaţiei din Popeşti au dat vina pe o nuntă pe care au fost nevoiţi să o onoreze. O parte dintre aceştia au venit de la distracţie direct la fotbal, care i-a pedepsit de această dată. Popeştenii au condus cu 1-0, au fost egalaţi, dar până la sfârşitul primei reprize au preluat din nou avantajul, intrând la pauză cu 3-1. În partea secundă au cedat presiunii gazdelor, care-au reuşit din nou egalarea. S-a terminat 3-3, un rezultat care consolidează oarecum poziţia de lider a Olteţului Zătreni în seria a IV-a. (S.S.)