„Chimiştii” continuă cursa în Cupa României

mara* în turul următor, care va avea loc marţi, 23 august, echipa antrenată de Ion Lazăr ar putea înfrunta, cel mai probabil, pe CSM Rm. Vâlcea

FC Oltchim a răsturnat calculele hârtiei în partida cu FC Caracal, care s-a disputat marţi, 16 august şi a contat pentru cel de-al treilea tur al Cupei României. Echipa antrenată de Ion Lazăr a reuşit să se impună cu scorul de 1-0, printr-un gol înscris de vârful Ştefan Răcăreanu în prima repriză, şi să se califice astfel în faza următoare a competiţiei. În turul al patrulea, care va avea loc marţi, 23 august, „chimiştii” vor înfrunta, cel mai probabil, pe CSM Rm. Vâlcea, meciul urmând a se juca pe terenul din incinta bazei sportive „Oltchim”.

Golul lui Răcăreanu a făcut diferenţa

Prima ocazie de gol a duelului din această săptămână cu FC Caracal i-a aparţinut lui Bogdan Preda, care a ajuns singur cu portarul advers în minutul 29, dar mingea lobată de fotbalistul vâlcean s-a scurs pe lângă bara laterală. „Chimiştii” au continuat însă să preseze buturile adverse, iar în minutul 34 au deschis scorul prin Răcăreanu, care a înscris din careul de 6 metri, după o fază prelungită de atac: 1-0. Tot Ştefan Răcăreanu a fost foarte aproape să marcheze şi golul al doilea, dar lovitura sa de cap a fost respinsă în corner de portarul caracalean.

Portarul Vlădoi, eroul „chimiştilor” din repriza secundă

În repriza secundă, „chimiştii” au încercat să-i ţină pe adversari departe de buturile lui Vlădoi şi să lovească periculos pe contraatac. Astfel, în minutul 62, Moldoveanu a scăpat singur spre poarta adversă, de la jumătatea terenului, dar a fost deposedat de un adversar chiar în momentul şutului. Vâlcenii au tremurat serios pentru victorie şi pentru calificare în ultimele zece minute de joc, atunci când elevii lui Laurenţiu Urâtu au încercat să egaleze şi să ducă meciul în prelungiri. Nu de aceeaşi părere a fost însă portarul Marius Vlădoi, care a avut două intervenţii senzaţionale în faţa atacanţilor adverşi. Mai întâi, în minutul 82, atunci când s-a ciocnit cu un jucător advers în suprafaţa de pedeapsă, iar mingea a lovit bara laterală. Ulterior, în minutul 84, după o eroare a lui Oct. Marinescu, care a lăsat mingea să-l depăşească în careul de 16 metri, „Ţeţe” s-a întins ca un păianjen şi a respins miraculos şutul unui atacant caracalean.
Au evoluat pentru FC Oltchim: Marius Vlădoi – Nania, Onofrei, Oct. Marinescu, Căt. Moldoveanu, Ceapă (Borţa ’77), Tomescu, Bog. Preda, Despoiu (Ad. Piron ’89), Dănuleţ (Smeadă ’70), Şt. Răcăreanu.