„Câinii” au zburdat prin mocirlă

* Dinamo s-a impus lejer în faţa formaţiei patronată de Pantelică Anghelescu

Deşi a pornit cu speranţe mari în acest retur, formaţiei Conexin Runcu i-au fost frânte aripile încă din start. Dinamo n-a făcut nicio concesie şi a profitat de aproape toate şansele care i s-au oferit. Oaspeţii au plecat, practic, încă din start în dezavantaj, Bodescu deschizând scorul după doar trei minute de la primul fluier al centralului Alin Vlaşcu. Oaspeţii au încercat să replice şi chiar au avut câteva şanse de a restabili egalitatea, cea mai mare dintre acestea fiind ratată de Gabi Dincă, golgheterul Conexinului. La jumătatea reprizei s-a făcut, însă, 2-0, astfel că totul părea încheiat pentru echipa patronată de Pantelică Anghelescu. Oaspeţii au protestat că Tănase, autorul golului dinamovist, ar fi marcat din poziţie de off-side, dar n-au mai putut întoarce decizia asistentului şi nici rezultatul. Acelaşi Tănase a marcat în minutul 38 pentru 3-0, dar repriza s-a încheiat la scorul de 3-1, Dincă reducând din handicap după o centrare perfectă a lui Constantin. Aici s-a terminat şi benzina oaspeţilor, care în partea secundă cu greu au mai ajuns în careul lui Armeanu. Doar formaţia antrenată de Dobrin Ionescu a mai contat în ultimele 45 de minute. A marcat de alte două ori, prin acelaşi Tănase (autorul unui hattrick) şi apoi prin Buga, dar a şi ratat suficient de mult. Pătularu, revenit în „haită” după o scurtă „descălecare” la Măciuca, a vrut să redebuteze la Dinamo cu gol, s-a înscris să execute penaltiul obţinut de gazde la scorul de 4-1, dar a trimis balonul în transversală. Jocul s-a încheiat aşadar la scorul de 5-1, Buga închizând tabela cu un golazzo, un şut perfect la ţintă.

Albanez de naţională la Conexin

Beka Kalandadze, georgianul legitimat la liderul Ligii a IV-a, Oltul Ioneşti 2009, nu mai e singurul „stranier” ce evoluează în campionatele organizate de AJF Vâlcea. Săptămâna trecută Conexin Runcu a efectuat un transfer de senzaţie, legitimând la echipă un jucător adus de Ion Lala. Conform spuselor sponsorului Pantelică Anghelescu, Fatjon Nasufi este un albanez care-a evoluat în echipa naţională a ţării sale şi care-a ajuns pe meleaguri vâlcene după ce a fost străpuns de săgeata lui Cupidon. S-a îndrăgostit de o româncă şi a ajuns la Vâlcea, iar acum joacă pentru Conexin. După cum s-a prezentat, însă, la meciul cu Dinamo 2007 Rm. Vâlcea, albanezul a semănat cu un jucător de naţională, dar mai degrabă de lupte decât de fotbal. Fizic impunător, un jucător de aproape 2 metri înălţime, dar şi cu câteva kilograme în plus faţă de media normală, albanezul n-a avut mari realizări la debutul pentru Conexin, formaţie pentru care a evoluat 45 de minute, în partea secundă a întâlnirii pierdută de Conexin cu 5-1 în faţa „câinilor” dinamovişti. Va avea, însă, timp să se evidenţieze în partidele viitoare, când poate starea terenului nu va reprezenta un adversar în plus pentru el.

Formaţia lui Iulică Dincă, spionată de lider

Profitând de faptul că nu a jucat în prima etapă datorită unor probleme de organizare ale adversarului din Bălceşti, Oltul Ioneşti 2009 a urmărit la lucru, în debutul returului, contracandidatele din lupta pentru titlu şi nu numai. Antrenorul liderului, Mircea Savu, a mers mai întâi pe CSŞ, la meciul dintre Dinamo şi Conexin, iar apoi s-a deplasat în Zăvoi, pentru a o spiona pe Cozia Călimăneşti, care s-a impus cu scorul de 6-2 în faţa Progresul din Măldăreşti. Jucătorii Oltului (Adi Albinaru, Alin Pufu, Leo Ştefan, Bobi Oprea) au ales, însă, să rămână până la finalul întâlnirii din nordul Râmnicului, pentru a putea face o analiză de ansamblu asupra jocului celor de la Conexin, echipă pe care liderul o va întâlni în cea de-a doua etapă a returului.

Juniorii s-au luat la bătaie

Pe cât de liniştiţi au fost seniorii, pe atât de agitaţi au fost juniorii. Dinamo era favorită, însă Conexin a jucat cu ambiţie şi a reuşit să obţină toate cele patru puncte. S-a întâmplat acest lucru şi după ce „câinii” au rămas în inferioritate numerică. Doi dintre ei şi-au lovit adversarii, fiind eliminaţi de arbitru. În acest condiţii, Dinamo n-a mai reuşit să-şi atingă obiectivul, pierzând meciul cu scorul de 3-1.