Volei

Voleibalistele de la CET Govora au ajuns la a treia victorie consecutivă

Nicoleta si MariusSâmbătă, 23 octombrie, sala de sport a Universităţii din Alba Iulia a găzduit etapa a patra a Campionatului Naţional de volei feminin destinat Diviziei A2. În această competiţie, echipa clubului prezidat de Cito Drăgan a întâlnit formaţia CS „U” CML Soleil. După ce au câştigat primul set la 21 de puncte, fetele de la CET Govora au pierdut seturile 2 şi 3 cu scorul de 25-22 şi, respectiv, 25-21. Vâlcencele pregătite de Nicoleta şi Marius Mărgărit şi-au revenit în setul 4, atunci când s-au impus categoric în faţa gazdelor, cu 25-17. Victoria în ultimul set le-a revenit tot voleibalistelor din Sala „Capela”, care au câştigat cu scorul de 15-13.
„Echipa din Alba Iulia este formată din jucătoare experimentate, care, deşi nu beneficiază de condiţii la fel de bune ca ale noastre, au demonstrat prin ambiţia lor că pot fi nişte adversare redutabile. În mod normal, ar fi trebuit să câştigăm această partidă cu 3-0, însă, după ce au învins destul de uşor în primul set, fetele noastre au redus puterea motoarelor şi de aceea, au început să piardă. Chiar dacă nu a fost aşa cum mi-aş fi dorit, tot victorie este şi mă bucur că, în momentul de faţă, ne aflăm pe primul loc în seria noastră. Ne pregătim pentru jocul următor, care va avea loc pe 6 noiembrie, la Caransebeş”, ne-a declarat Marius Mărgărit. (O.D.)