Volei

VOLEI FEMININ

Junioarele de la CET Govora au pierdut primul meci din acest sezon

• chiar dacă au suferit o înfrângere, sportivele pregătite de Nicoleta şi Marius Mărgărit ocupă în continuare primul loc

Pe data de 16 ianuarie, la Craiova, s-a desfăşurat o nouă etapă din cadrul Campionatului Naţional de volei destinat echipelor de junioare. În această competiţie, formaţia Clubului Sportiv CET Govora, condus de preşedintele Cito Drăgan, a întâlnit gruparea Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu”. După un meci foarte disputat, fetele pregătite de antrenorii Nicoleta şi Marius Mărgărit au fost învinse cu scorul de 3-2. Vâlcencele au câştigat primul set cu 25-21 şi au pierdut setul al doilea cu 25-12. Sportivele din Sala „Capela” au preluat din nou conducerea în setul 3, atunci când şi-au învins adversarele la 18 puncte. Potrivit declaraţiilor antrenorului Marius Mărgărit, penultimul set a fost cel mai disputat din întreaga partidă. După ce scorul ajunsese la 22-18 pentru CET Govora, echipa din Craiova a reuşit totuşi să învingă cu 30-28. Apoi, doljencele au câştigat setul 5 la şase puncte.
„Am obţinut victoria în două seturi şi de aceea, ocupăm în continuare primul loc în clasamentul competiţiei de junioare. Mai sunt trei etape până la finalul campionatului, în care ne vom întâlni cu formaţiile din Slatina, Piteşti şi Braşov. Oricum, chiar şi după cele trei meciuri care urmează, cred că echipa noastră va fi tot pe prima poziţie”, ne-a declarat antrenorul Marius Mărgărit.
Tot pe 16 ianuarie, la Craiova, a avut loc şi un meci rezervat juniorilor. De această dată, elevii antrenorului Cristian Iancu au pierdut cu scorul de 3-0 în faţa CNNT.
Următoarele competiţii de volei în care vor fi implicaţi sportivii vâlceni de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” se vor desfăşura în Sala „Capela” pe data de 23 ianuarie. Începând cu ora 11, cadetele pregătite de Nicoleta şi Marius Mărgărit vor întâlni gruparea CSŞ Câmpulung, iar de la ora 13, cadeţii antrenaţi de profesorul Dinu Dumitraşcu se vor confrunta cu Oţelul Roşu. (O.D.)