Minerul Costești, primul punct în Liga a III-a

Sâmbătă, 10 octombrie, pe stadionul Municipal din Zăvoiul vâlcean, Minerul Costești a dat piept cu Jiul Petroșani, într-un joc contând pentru etapa a a V-a a Ligii a III-a. Formația pregătită de Marius Vlădoi și Ion Lazăr spera să spargă gheața și să obțină primul succes din campionat. Nici de această dată Larry Nicolaescu și colegii săi nu s-au putut bucura de o victorie. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru „mineri” a fost primul punct obținut în acest eșalon.

Prima ocazie mare a meciului a aparținut gazdelor. Preda a centrat din partea dreaptă, Mihalcea s-a demarcat bine în careu, dar nu a reușit să înscrie. A trimis mingea cu capul pe lângă poartă. În loc de 1-0, a fost 0-1. În minutul 8, Badărău a prins un șut imparabil, de la peste 20 de metri, sub bară, aproape de vinclu. Imediat, Zotică și Radulescu l-au încercat pe portarul advers cu execuții bune, dar scorul a rămas neschimbat. Tabela s-a modificat din nou în minutul 33, tot în favoarea hunedorenilor. Centrare din partea stângă în fața porții, Turcu a venit din spate și a dublat avantajul Jiului. Un minut mai târziu, la poarta cealaltă, Mihalcea a trimis mingea în careu, Trașcă a pus latul și a redus din diferență: 1-2. Cu cinci minute înainte de pauză, tot Mihalcea a pus poarta oaspeților în pericol cu un șut puternic, din 11 metri, reținut, însă, de goalkeeperul advers.

În debutul părții secunde, timp de 20 minute, gazdele nu au ieșit din jumătatea adversă de teren. Au avut posesia, s-au apropiat de careu, dar fără realizări. Din minutul 70, elevii lui Marius Vlădoi au avut și superioritate numerică. Cuibar a primit al doilea galben, după o intrare dură la Vladu. Minerul nu a reușit să desfacă apărarea oaspeților. Jiul a încercat să surprindă pe contraatac. Au mai avut o oportunitate de a marca dintr-o lovitură liberă de la 30 metri, dar Popa a respins balonul de sub transversală, în corner. Apoi, tot Mihalcea, a ajuns într-o postură favorabilă în careu, singur cu portarul, dar nici de această dată nu a fost gol, mingea ajungând în brațele goal-keeper-ului hunedorean.

Până la urmă, în minutul 90, Vali Mihalcea a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor. A înscris cu capul, pentru 2-2. În prelungiri, minerii au căutat și golul victoriei, dar partida s-a încheiat la egalitate. Marți, 13 octombrie, Costești va juca din nou. Are meci în deplasare. Este vorba despre restanța cu Viitorul Șelimbăr.