Victorie la scor de neprezentare pentru echipa lui Mihai Ciobanu

FC GOVORA – AS CĂZĂNEŞTI 3-0

În condiţile în care a avut la dispoziţie 15 jucători (o adevărată premieră în acest retur, aşa cum a remarcat însuşi preşedintele Mihai Ciobanu!), FC Govora a câştigat fără emoţii duelul cu AS Căzăneşti. Trupa din staţiune s-a impus cu scorul de 3-0 (1-0), prin golurile înscrise de Marica (în minutele 21 şi 58) şi Anghel (minutul 87). „Pe lângă cele trei goluri, am mai avut alte 3-4 ocazii, aşa că scorul final putea fi mai mult mare. Cred că am profitat şi de o zi mai proastă a adversarilor. Mă bucur că în acest duel ne-am putut baza pe mai mulţi jucători decât la Băbeni, acolo unde n-am fost decât zece. Probabil că, odată cu venirea primăverii, le-a revenit şi pofta de fotbal! La Govora este o atmosferă deosebită, de fair-play, aşa că nici n-ar avea motive să se plângă sau să nu fie prezenţi la meciuri. De altfel, chiar şi observatorul partidei de săptămâna trecută, Lucian Catargiu, a remarcat faptul că n-a auzit nicio înjurătură, fapt mai rar întâlnit pe terenurile de fotbal din judeţ”, ne-a spus Mihai Ciobanu.
După rezultatele de la finele săptămânii trecute, cele cinci echipe aflate în fruntea Seriei I de la „Onoare” s-au înşirat pe distanţa a doar patru puncte, aşa că lupta pentru promovare în Liga a IV-a a devenit din ce în ce mai aprigă. „Le-am spus băieţilor că încă mai există speranţe că putem promova în «Elită», aşa că nu trebuie să renunţăm”, a concluzionat Ciobanu.