Victoria Frânceşti s-a salvat de la retrogradare după cea mai categorică victorie din acest sezon, obţinută în doar 58 de minute!

Victoria Frânceşti a evitat penultimul loc in-extremis, în ultima etapă. Pentru a termina campionatul pe locul 14, formaţia coordonată de Nicolae Strâmbeanu avea nevoie de o victorie cu Sălătrucel. A obţinut-o, mai uşor decât se aştepta şi în doar… 58 de minute! Alutus a venit descompletată la Frânceşti, în doar opt jucători. Pe măsura ce scorul a căpătat amploare, s-a întărit tot mai mult ideea că partida se va încheia mai repede. La 8-1, oaspeţii au rămas în doar şase jucători, doi dintre aceştia motivând că nu mai pot continua din cauza problemelor medicale. Arbitrul a fost nevoit să fluiere sfârşitul. Pentru Frânceşti au marcat Marius Bănică, autorul unui hattrick, Mutu, de două ori, dar şi Amzuloiu, Fabian Burete şi Bivolaru. Victoria Frânceşti s-a salvat de la retrogradarea directă.