Liga IIIDiverse

Vicepreşedintele AJF Vâlcea a asistat la un meci de Liga a III-a, desfăşurat pe durata a două zile

Întâmplare neobişnuită la un meci de Liga a III-a. Partida dintre Performanţa Ighiu şi Unirea Alba-Iulia a început sâmbătă, 26 mai şi s-a încheiat duminică, 27 mai. Arbitrul delegat la acest meci, Mircea Salomir, fiul fostului „central” clujean de Liga I, Marian Salomir, a fost nevoit să întrerupă meciul după doar 29 de minute de joc, din cauza unei „ruperi de nori”, care a inundat terenul şi l-a făcut impracticabil. În acel moment, scorul era 1-0 pentru echipa oaspete. Nici după expirarea timpului de 60 de minute, acordat în astfel de cazuri, suprafaţa de joc nu a devenit practicabilă. În acest caz, în mod normal, jocul ar fi trebuit reluat a doua zi, de la aceeaşi oră, respectiv de la 18.00, din acelaşi minut şi de la acelaşi scor. În cele din urmă, echipele au căzut de acord ca partida să fie continuată duminică, de la ora 11.00. Meciul s-a reluat a doua zi şi s-a încheiat la scorul de 2-0 în favoarea celor de la Unirea Alba Iulia. La acest caz nemaiîntâlnit în ultima vreme a fost martor vicepreşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Vâlcea, Grigore Tomoiagă, delegat la meciul dintre Ighiu şi Alba Iulia ca observator de arbitri. Duminică, acesta ar fi trebuit să fie observator la un meci din campionatul judeţean, însă planurile s-au schimbat în urma acestei întâmplări. (S.S.)