Vâlcenii au scăpat de retrogradare

CSM RM. VÂLCEA – UNIREA ALBA IULIA 2-0

* Posteucă şi Vasile au adus victoria în duelul de miercurea trecută

CSM Rm. Vâlcea şi-a consolidat locul în Liga a II-a şi în sezonul viitor după succesul pe care l-a obţinut săptămâna trecută, mai precis miercuri, 4 mai, în meciul cu Unirea Alba Iulia (2-0). Elevii lui Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au izbutit să fructifice avantajul terenului propriu, dar mai ales diferenţa de valoare, au înscris de două ori şi au scăpat astfel de retrogradare.
Scorul a fost deschis în minutul 37, atunci când Ad. Ganea a executat un corner de pe partea stângă, mingea fiind reluată în plasă, cu capul, de fundaşul Marian Posteucă, aflat la cea de-a doua reuşită a sa în tricoul CSM-ului. Neobositul Constantin Vasile a stabilit scorul final în repriza secundă, mai precis în minutul 66. După o gafă a unui adversar, tânărul mijlocaş vâlcean a recuperat mingea în careul de 16 metri, l-a driblat şi pe portarul Pascal, iar apoi a înscris nestingherit.
În acest duel, pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat: Radu Chiriţă – Tomozei, Posteucă (Ad. Dandea ’75), I. Popescu, Odoroabă, Roşca, Fl. Pârvu, Const. Vasile, Ad. Ganea, B. Geantă (M. Rădulescu ’82), Gogoşoiu (Balauru ’70).

Moment de reculegere în memoria soţiei lui Marian Başno

Fosta glorie a Chimiei Rm. Vâlcea, Marian Başno, a trecut prin momente grele în urmă cu două săptămâni, pricinuite de trecerea în nefiinţă a soţiei sale. Poate tocmai de aceea, oficialii clubului din Zăvoi au luat decizia ca înaintea meciului cu Unirea Alba Iulia, din runda intermediară de miercurea trecută, să se păstreze un moment de reculegere.

Golul lui Posteucă, dedicaţie „pentru Laur şi pentru Sorin”

Imediat după golul pe care l-a înscris în minutul 37, Marian Posteucă s-a îndreptat către banca de rezerve a CSM-ului şi şi-a ridicat tricoul pe sub care avea un maieu inscripţionat cu lozinca „pentru Laur şi pentru Sorin”, în semn de apreciere la adresa oamenilor de bază care se află în staff-ul tehnic al echipei din Zăvoi. După meci, managerul general Laurenţiu Tudor a explicat gestul fundaşului: „N-a fost o ocazie specială, pur şi simplu aceasta a fost modalitatea lui Posteucă de a se bucura şi de a se descătuşa după golul marcat. Probabil că a presimţit dinaintea meciului că va înscrie, de aceea şi-a inscripţionat pe maieu acel mesaj”.

Laurenţiu Tudor, manager general CSM Rm. Vâlcea:
„Voi continua să mă bazez pe fotbaliştii tineri, dornici de afirmare”

La conferinţa de presă de după meciul cu Unirea Alba Iulia, managerul general Laurenţiu Tudor şi-a reconfirmat atenţia deosebită pe care o va acorda în continuare tinerilor fotbalişti pe care CSM-ul îi are în lot. „Voi continua să mă bazez pe fotbaliştii dornici de afirmare şi în meciurile următoare deoarece aceştia au înţeles că trebuie să tragă tare pentru a ajunge să joace într-o zi în Liga I. Toţi managerii şi antrenorii din elită caută jucători tineri, de perspectivă, deoarece nu preferă să investească în fotbalişti trecuţi de 26-27 de ani. De aceea, le spun mereu elevilor mei că trebuie să-şi propună să atingă un ţel în viaţă şi să încerce să obţină cât mai multe performanţe, să nu se mulţumească doar cu puţin. Pentru ei, fiecare meci trebuie să fie ca o finală, în care e nevoie să dea totul pe teren”, a spus Tudor.