Înfrângere categorică în faţa „Bătrânei Doamne”

UTA ARAD – CSM RM. VÂLCEA 4-0

La Arad, fotbaliştii din Zăvoi nu au mai repetat evoluţiile pozitive din precedentele deplasări de la Oradea şi Iaşi, de unde vâlcenii s-au întors cu 4 puncte. Practic, în faţa „Bătrânei” Doamne”, CSM-ul nu a rezistat decât o jumătate de oră, perioadă în care a pus însă probleme serioase echipei adverse. În minutul 8, Gogoşoiu a reluat de puţin peste poartă o centrare a căpitanului Ad. Ganea, însă cea mai mare ocazie a formaţiei din Zăvoi a fost irosită de B. Geantă, în minutul 33, atunci când tânărul atacant a scăpat singur spre buturile lui Smaranda, dar şutul său s-a scurs pe lângă poarta arădeană. În minutul 35, UTA a deschis scorul prin Ad. Voiculeţ, care a înscris din mijlocul careului de 16 metri, după o centrare perfectă a lui Bălan: 1-0.

Golgheterul Seriei a II-a, Adrian Voiculeţ, a înscris un hat-trick

Repriza secundă s-a transformat într-un adevărat calvar pentru vâlceni, care nu au mai rezistat atacurilor arădene. În minutul 70, UTA s-a desprins la 2-0 după o fază creată de Neagoe şi Digbeu: ivorianul a pătruns în careul de 16 metri, l-a lobat pe portarul Iorga ieşit în întâmpinare, dar mingea a fost împinsă, cu capul, în plasă, din 3 metri, de Ad. Voiculeţ. Golgheterul Seriei a II-a avea să realizeze hat-trick-ul în minutul 88, atunci când a înscris după ce a fost servit excelent, din nou, de Bălan, care a pătruns vertiginos pe partea dreaptă a atacului arădean: 3-0. UTA Arad a marcat ultimul gol în prelungirile partidei, mai precis în minutul 90+1: Ad. Voiculeţ a şutat puternic de la 18 metri, mingea a lovit bara transversală, a revenit în suprafaţa de pedeapsă, de unde Andrei Neagoe nu a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate.
Cu UTA Arad, antrenorii Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au trimis pe teren următorii jucători: Iorga – Tomozei, Posteucă, Ad. Dandea, Odoroabă, Ad. Ganea, Roşca, Fl. Pârvu, Fl. Sandu, B. Geantă, Gogoşoiu (D. Rădoi ’49).

Radu Chiriţă a împlinit 19 ani

Ziua de duminică, 8 mai, a fost una de sărbătoare pentru Radu Chiriţă, care şi-a serbat ziua de naştere. La împlinirea celor 19 ani, tânărul portar al CSM-ului n-a avut însă şi şansa de a se afla între buturile echipei vâlcene la Arad.