Vâlcencele Alexandra Badea şi Diana Ciucă s-au calificat cu naţionala Under 20 la Campionatul Mondial de tineret

Pe lângă Cristina Florica şi Raluca Băcăoanu, care au făcut parte din lotul de senioare al României, pentru meciurile cu Rusia, de săptămâna trecută, HCM Rm. Vâlcea a dat două jucătoare şi la reprezentantiva de tineret, antrenată de Gheorghe Tadici şi Bogdan Burcea. Este vorba de Diana Ciucă (portar născut pe 1 iunie 2000) şi Alexandra Badea (extremă dreapta născută pe 22 mai 1998). Ambele au fost convocate la naţionala Under 20, care a participat, între 23 şi 25 martie, la Cluj-Napoca, la turneul de calificare la Campionatul Mondial de tineret.

Extrema stângă de la HCM Rm. Vâlcea a punctat de 15 ori pentru România

Tricolorele au obţinut trei victorii în cele trei meciuri jucate în Ardeal. În prima zi, vineri, 23 martie, fetele noastre au trecut lejer de selecţionata Croaţiei, cu scorul de 33-25 (după 17-14, la pauză), iar apoi, sâmbătă, 24 martie, au dispus la pas şi de Georgia, cu 32-13 (după 17-7, la pauză). În fine, duminică, 25 martie, România s-a impus la limită şi în faţa Ucrainei, cu 28-27 (după 16-16, la pauză), astfel că a terminat pe primul loc în această grupă de calificare.
În cele trei dueluri, Alexandra Badea a marcat de zece ori pentru naţionala ţării noastre. Cinci dintre goluri au fost înscrise în poarta Croaţiei, două – în cea a Georgiei, iar trei – în faţa Ucrainei. Aşa cum era de aşteptat, cea mai prolifică jucătoare din tabăra noastră la acest turneu de calificare a fost Sorina Tîrcă (fiica legendarei handbaliste Mariana Tîrcă) – de la Corona Braşov. Aceasta a marcat, în total, 21 de goluri: 9 cu Croaţia, 4 cu Georgia şi 8 cu Ucraina.
Turneul final al Campionatului Mondial de tineret se va desfăşura în Ungaria, în perioada 1-15 iulie 2018. (N.C.)