Tunisianca Ines Khouildi, singura jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea care participă la Campionatul Mondial din Germania

Aşa cum se cunoaşte, nicio jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea nu a fost selecţionată de antrenorul Ambros Martin la echipa naţională a României, pentru Campionatul Mondial de handbal feminin, care se desfăşoară în această perioadă în Germania. Vicelidera din Liga Florilor ste reprezentată totuşi la acest turneu final de o jucătoare. Este vorba de „straniera” Ines Khouildi, care evoluează pentru reprezentativa Tunisiei.

Naţionala africană a pierdut greu cu Brazilia, cu scorul de 22-23

La competiţia din Germania, Tunisia face parte din Grupa C, în care au înfruntă Rusia, Brazilia, Danemarca, Muntenegru şi Japonia. În primul meci, africancele au suferit un eşec drastic în faţa naţionalei lui Evgheni Trefilov, cu scorul de 36-16 (după 14-9, la pauză). Conform statisticii afişate pe site-ul ihf.com, Ines Khouildi s-a numărat printre celei mai folosite trei jucătoare din echipa Tunisiei. Ea a bifat în total 52,12 minute şi a marcat două goluri. Ulterior, în cea de-a doua partidă, africancele au avut o evoluţie mult mai bună cu Brazilia, în faţa căreia cu pierdut la limită, cu scorul de 23-22 (după ce au condus la pauză cu 13-10). De această dată, Ines Khouildi a bifat doar 25,50 de minute şi nu a mai marcat niciun gol.
În această săptămână, Tunisia mai are de disputat trei meciuri în Grupa C. Primul va avea loc marţi, 5 decembrie, de la 21.15, împotriva Danemarcei, după care vor urma partidele cu Muntengru (miercuri, 6 decembrie, de la ora 18.45) şi Japonia (vineri, 8 decembrie, de la ora 15.00). (N.C.)