DiverseHandbal

Titlul, în Liga Florilor, s-a decernat în Sala Traian, într-o atmosferă fantastică! Vâlcea, medalie de bronz

Duminică, 29 mai, s-au disputat ultimele partide ale sezonului din Liga Florilor. Soarta titlului depindea de acestea. Trofeul a fost acordat în Sala Sporturilor ”Traian” din Rm. Vâlcea, într-o atmosferă fantastică! Au contribuit la spectacol din plin spectatorii, jucătoarele de pe teren, dar mai ales cele două galerii, care au demonstrat că sunt din altă ligă. Derby-ul dintre Vâlcea și Rapid s-a jucat cu casa închisă. Biletele s-au epuizat cu câteva ore înainte de joc. În Giulești, de la aceeași oră, CSM București a primit vizita fostei vicecampioane, Minaur Baia Mare. Rapid și CSM erau despărțite în clasament de un singur punct. Înaintea rundei s-au făcut multe speculații. Vâlcea a fost suspectată chiar de blat, afirmații venite, probabil, din tabăra susținătorilor CSM-ului, care voiau, oarecum, să motiveze formația de la poalele Capelei, pentru care jocul cu Rapid conta doar pentru palmares. Obiectivul a fost îndeplinit dinainte de ”municipale”: locul 3. E adevărat că nu existau motive să forțeze cu Rapid, dar dacă ar fi avut mai multă forță și valoare, SCM s-ar fi impus și la momentul oportun, când se afla în lupta pentru primul loc. Atât s-a putut, anul acesta, locul 3 și finalistă în Cupa României, cu un lot și buget inferioare celorlalte formații din Top 5, cel puțin.

Revenind la joc, a fost extrem de echilibrat timp de 45 de minute. Giuleștencele au avut și trei goluri avans pe parcursul primului mitan, însă gazdele au intrat la pauză în avantaj. Klicovac a egalat și tot ea, pe contra-atac, a punctat pentru 17-16. După pauză, Vâlcea s-a dus la 18-16, a condus cu 19-18, apoi a scăzut ritmul. Rapid a preluat frâiele confruntării. A refăcut avantajul de trei goluri, ba chiar l-a mărit la patru. Manea a marcat, în minutul 40, pentru 19-23. SCM a revenit pe tabelă (scor 23-24, în minutul 44, după reușita Corinei Lupei), dar nu a mai ținut pasul pe final, la fel cum nu a putut nici în partida din finala Cupei României, cu CSM. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 35-27 pentru Rapid.

Carlos Azenaide a fost din altă galaxie. Angoleza a marcat 17 goluri pentru trupa din Giulești. Sorina Tîrcă a fost a doua marcatoare, cu 9 goluri. Foggea a avut, de asemenea, o contribuție importantă la succes, prin intervențiile miraculoase dintre buturi. Au mai punctat pentru oaspete: Korsos (5), Fernandez (2), Oana Lefter Manea (1), Badea (1).

Pentru SCM au marcat: Elghaoui (5), Glibko (5), Klicovac (5), Liscevic (3), Nikolic (2), Lupei (2), Levchenko (2), Gorshenina (1), Dache (1), Stamin (1).

În Sala Giulești, CSM București a câștigat cu 33-29 partida cu Minaur. Va primi wild card și va juca în viitorul sezon al Champions League, la fel ca și campioana Rapid.

La finalul întâlnirii din Polivalenta de la poalele Capelei a avut loc festivitatea de premiere. Vâlcea a primit medaliile de bronz din partea președintelui FRH, Constantin Din și a fostului mare portar al României și Europei, Luminița Huțupan Dinu, iar Rapid, pe cele de aur și trofeul de campioană a țării. În acest caz, șeful FRH a fost ajutat să oficieze premierea de o altă fostă mare handbalistă, Mariana Tîrcă. Foste jucătoare ale Vâlcii și vâlcence get-beget, aflate acum la Rapid, precum Flori Craiu, Diana Ciucă, Alexandra Badea, Alicia Fernandez, Marta Lopez, Sorina Tîrcă și nu în ultimul rând Oana Lefter Manea, au primit medaliile de aur în Sala Traian. Pentru Oana Manea, care a cunoscut cele mai frumoase momente ale carierei la Oltchim, a fost ultimul meci al carierei.