Spectacol total! 10 goluri la Guşoeni! Nicolae ”Aly” Alexandru, hattrick cu o zi înainte să atingă vârsta majoratului

Sâmbătă, 30 septembrie, CS Guşoeni a întâlnit, pe teren propriu, Lotru Brezoi. Era un meci deschis oricărui rezultat. Era de aşteptat că se vor înscrie multe goluri. Ambele echipe aveau multe goluri marcate în primele cinci runde. Trupa de la poalele Ţurţudanului a obţinut toate punctele pe teren propriu. În deplasare nu a avut succes. Guşoeni venea după două victorii la rând. A fost o partidă a confirmărilor despre ce s-a întâmplat până acum. S-au marcat multe goluri, iar oaspeţii au continuat seria rezultatelor negative din deplasare. Formaţia coordonată de Alex Concioiu şi Adi Eftenie s-a impus cu scorul de 6-4. A fost un meci nebun, spectacol total.
Deschiderea scorului s-a produs în minutul 9. Au marcat oaspeţii. Remus Burcuş l-a băgat pe portar cu mingea în plasă, dintr-o lovitură liberă executată de la 25 de metri, în poziţie centrală. De la 0-1, s-a făcut 3-1, până la pauză. Andrei Ilinca a trecut uşor de apărătorul advers în partea dreaptă şi a egalat. Brezoienii au avut şansa să preia din nou conducerea. Anghel a ratat. În minutul 35 a ieşit din ”carapace” juniorul (încă) Nicolae Alexandru. A insistat la o minge pe linia de fund şi Guşoeni a trecut la timonă. Două minute mai târziu, tot el a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor şi gazdele s-au desprins la două goluri. La puţin timp de la reluare, acelaşi jucător, Alexandru Nicolae, a realizat hattrick-ul (scor 4-1). Aly şi-a făcut astfel singur un cadou cu ocazia aniversării. Pe 1 octombrie a devenit major, a împlinit 18 ani. La ceas aniversar s-a aflat şi portarul Ionuţ Ciprian Fildiroiu, dar de această dată nu a fost între buturi.
Guşoeni a fost cu golurile, brezoienii cu ratările. Oiţă a avut două ocazii clare. Tavi Naum a mai fost aproape să-l surprindă pe portarul advers. În minutul 53 era deja 5-1 şi meciul părea jucat. Samuel a marcat. La acest scor, formaţia din comuna administrată de Nicolae Concioiu s-a relaxat. Lotru a redus din handicap. Bitică a marcat din penalty pentru 5-2, apoi Mihai Botă a insistat pe o minge în adâncime şi a profitat de o ieşire greşită a portarului, i-a ciupit mingea şi a înscris pentru 5-3. Dobre a risipit emoţiile echipei aflată la conducere în minutul 86, cu o ”ghiulea” la care Grigore nu a putut interveni (6-3). Pe final de partidă, Burcuş a lovit bara dintr-o altă lovitură liberă. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Oiţă, în prelungiri. Scor final: 6-4. Guşoeni a ajuns la jumătatea clasamentului, după a treia victorie consecutivă.