Liga IVFotbal

Sică Bălțățeanu și Vali Mihalcea au făcut spectacol cu Brezoi! ”Spartanii” speră să aibă ”gloanțe” și pentru FCPO

În două etape, Sparta Rm. Vâlcea a marcat 16 goluri. Săptămâna trecută, opt în poarta celor de la Vlădești, iar acum alte opt formației Lotru Brezoi. Pe stadionul Brother`s, echipa pregătită de Mihai Lungan și Romeo Chelcea a dispus cu scorul de 8-0 de gruparea de la poalele Țurțudanului.

”Primele 30 de minute au fost oarecum echilibrate. Am avut doar 2-0 la pauză. În partea secundă s-a făcut diferența. Pe fizic, în primul rând, ca și la Vlădești. Se cunoaște faptul că am făcut antrenamente, nu am întrerupt pregătirea în perioada pauzei competiționale. Băieții joacă fotbal, aleargă, toți sunt cu zâmbetul pe buze. Nu se cunoaște nici când facem schimbări, cei care intră sunt de același nivel. Totuși, e devreme să facem o evaluare, atât a echipei, cât și a campionatului. După 5-6 etape se mai limpezesc lucrurile. Ne așteaptă un meci mai greu, cu FC Păușești Otăsău, care cu siguranță va fi altfel, mai echilibrat. Noi sperăm să continuăm seria rezultatelor pozitive. Cu Păușești Otăsău, o să existe motivație suplimentară de ambele părți. Probabil vor fi și prime speciale pentru victorie, atât la ei, cât și la noi”, a spus Marius Voican, oficialul Spartei, după cel mai recent succes al echipei sale.

Cu Brezoi (echipă formată și din mulți juniori), Bălțățeanu și Mihalcea au fost evidențiații partidei. Sică a marcat de patru ori (o dată, golul de 2-0, după un penalti obținut de Mihalcea), iar Vali a realizat hat-trick-ul. Pe lista marcatorilor, ca și la Vlădești, s-a mai regăsit și Andy Petrescu.