Liga IVFotbal

Semifinală de Cupa României cu două cartonașe roșii, penalty ratat și trei goluri, la Păușești

Miercuri, 24 mai, a avut loc manșa tur a semifinalelor Cupei României Boromir. La Păușești, FCPO a primit vizita noii lidere din Liga a IV-a, SCM Rm. Vâlcea. Deși gazdele s-au încurajat și și-au propus un rezultat pozitiv, care să mențină vie ”flacăra” speranței pentru retur, trupa din Zăvoi a plecat victorioasă. SCM a câștigat duelul, dar nu categoric precum în multe alte jocuri din acest sezon. A fost 1-2 la final. Fiecare formație a câștigat câte o repriză. SCM pe prima. A intrat la pauză cu un avantaj de două goluri. Adi Tilioiu, fostul atacant de la Păușești, a adus trupa râmniceană în avantaj în minutul 33. Apoi… s-au creat spații mai mari. Ambele echipe au pierdut câte un jucător. Matei a scăpat spre poarta adversă având o situație bună de a egala. Tânărul portar Răzvan Gherguși i-a ieșit în întâmpinare, a boxat, a dat în minge, dar l-a lovit și pe jucătorul de la Păușești. Alin Olaru a indicat punctul cu var și l-a eliminat pe goalkeeper-ul SCM-ului. S-a creat un meleu, iar arbitrul a scos și al doilea roșu, pentru Voicu, de la Păușești. Ambele formații au continuat partida în câte 10 jucători. Între buturile oaspeților a intrat Butușină. Marian Filipoiu nu a reușit să-l învingă și să egaleze. A ratat din punctul cu var. În loc de 1-1 s-a făcut 0-2. Radu Bîrzan a marcat în minutul 44. Repriza secundă a fost câștigată de FCPO. A marcat Sică Bălțățeanu, în apropiere de minutul 60.

”A fost un meci frumos, încrâncenat. S-a jucat bărbătește. În prima repriză ne-au dominat adversarii, a doua ne-am mai creat și noi ocazii, au avut și ei. Ne-am dorit să încheiem frumos acest sezon, să avem o evoluție bună în Cupa României. Noi jucăm fiecare meci la victorie. E clar că am întâlnit echipa cea mai bună din Liga a IV-a. Ierarhia din acest moment din fruntea clasamentului e foarte corectă. Sunt realist și obiectiv, chiar dacă, într-adevăr, am o simpatie pentru SCM. Au fost cei mai buni. Am jucat în Zăvoi și le doresc să-și atingă obiectivele, să promoveze în Liga a III-a. Pentru retur… mergem să jucăm. Vom avea indisponibilități, dar ducem lupta până la capăt”, a declarat antrenorul de la Păușești, Robert Olaru, după manșa tur a semifinalei Cupei României Boromir, cu SCM.