SCM, victorie lejeră în penultima etapă din Liga Florilor. Joi, ultimul meci în tricoul Vâlcii pentru Aardahl, Lopez, Fernandez, Batinovic și Pera

Miercuri după-amiază, SCM Rm. Vâlcea a disputat un nou joc din cadrul turneului de la București. ”Municipalele” au întâlnit penultima clasată, pe Universitatea Cluj, echipă care nu va mai juca în sezonul viitor în Liga Florilor. Deși pe parcursul acestui campionat ardelencele au mai produs surprize în duelurile cu echipe din partea de sus a clasamentului, inclusiv cu CSM București, de această dată nu au reușit să se ridice la nivelul adversarei. Universitatea a condus de două ori în acest meci, în debutul partidei, apoi a cedat inițiativa. ”Antrenamentul” elevelor lui Florentin Pera a fost bun. S-au marcat 36 de goluri. Diferența a fost de 13 goluri: scor final 36-23 pentru Vâlcea, care își asigurase încă de la pauză un avantaj mare (17-8). Trupa de la poalele Feleacului a avut o repriză secundă mai bună, în care a fost mai prolifică în atac, însă nu a putut emite pretenții la un rezultat bun în fața Vâlcii.

Joi, 3 iunie, clujencele joacă ultimul meci în Liga Florilor, cu SCM Craiova. SCM Rm. Vâlcea o va întâlni, în ultima etapă, pe Rapid București. Meciul va avea loc de la ora 16.00 și va fi în direct pe TVR 1. Indiferent de rezultat, roș-albastrele vor termina sezonul pe locul 3. În noua stagiune vor lupta pentru o poziție cât mai bună în clasamentul Ligii Florilor și poate chiar pentru câștigarea Cupei EHF.

Partida cu Rapid va fi ultima în tricoul Vâlcii pentru cel puțin patru jucătoare, Alicia Fernandez, Marta Lopez, Maren Aardahl, Marta Batinovic, dar și pentru antrenorul Florentin Pera.

În confruntarea cu Universitatea Cluj, cea mai prolifică jucătoare a Vâlcii a fost Iryna Glibko, autoare a 8 goluri. Au mai punctat pentru SCM: Lopez (6), Elghaoui (5), Fernandez (5), Lupei (4), Stamin (3), Dăscălete (2), Nikolic (1), Bucur (1), Aardahl (1).