Fără categorie

SCM a suferit prima înfrângere în România, de la declanșarea pandemiei

Duminică, 1 noiembrie, în etapa a IV-a din Liga Florilor, SCM Rm. Vâlcea a înfruntat Minaur Baia Mare. În mod normal, partida ar fi trebuit să se desfășoare la Vâlcea, în ”templul handbalului românesc”, în prezența a 2000 de spectatori. FRH a avut, însă, o altă strategie, adaptată în contextul pandemiei de Coronavirus. Meciurile din acest debut de sezon se desfășoară pe teren neutru. De această dată, la Sf. Gheorghe. Decimată de Coronavirus (fără 11 jucătoare, cu doar 9 handbaliste disponibile, dintre care doi portari (junioara Rus, plus Batinovic) și cu 7 jucătoare «de câmp», dintre care trei care au evoluat mai puțin, Dăscălete și Marin, plus Bucur, abia revenită după o pauză de 11 luni, plus două junioare de 18 ani, transferate in-extremis de la Centrul de Excelență), SCM nu a mai reușit o nouă minune. Handbalistele pregătite de Florentin Pera au pierdut confruntarea cu Minaur Baia Mare.

Băimărencele au condus jocul de la un capăt la altul. În prima repriză, mai categoric. Au avut și șapte goluri în față (15-8, în minutul 22, apoi 16-9, în minutul 25). Jovana Kovacevic a fost de neoprit. A marcat din toate pozițiile. Vâlcea a ratat din toate pozițiile. Fernandez, Liscevic, au găsit greu calea spre gol. Nici poarta nu a ajutat. Pe final de primă repriză, SCM a reușit să se apropie de adversara sa. Cu o apărare avansată, la Kovacevic, cu două intervenții bune ale lui Batinovic, ”municipalele” au micșorat diferența la doar două goluri. Junioara Țîrle, care a făcut un efort fantastic în acest joc (având multe realizări, dar și câteva greșeli, pase neinspirate, la adversar) a marcat de două ori consecutiv, iar Liscevic a stabilit scorul pauzei: 17-15 (pentru Minaur).

Repriza secundă a fost câștigată de SCM, însă nu și punctele puse în joc. Vâlcea nu a condus niciodată pe tabelă. În minutul 36, s-a apropiat la un gol de adversara sa (20-19, după reușita lui Liscevic), dar ”oaspetele” s-au dus din nou la trei lungimi în față (23-20, în minutul 40). Elevele lui Pera au alergat tot timpul după egalare. În minutul 47, a venit. Norgaard, cea mai prolifică jucătoare din tabăra vâlceană, a marcat pentru 25-25. Din păcate, trupa de la poalele Capelei a rămas în inferioritate numerică. Marin a fos scoasă de pe teren, după o eliminare de bancă, primită de Florentin Pera. Minaur a revenit la timonă. În minutul 48 conducea cu 27-25. Suspansul s-a menținut până aproape de final. În minutul 59, Norgaard, când conta mai mult, a ratat pentru prima dată din 7 metri. Baia Mare a refăcut avantajul de două goluri. Apoi, pe atacul Vâlcii, Bucur a ratat. Minaur a ratat și ea un 7 metri, apărat de Rus, iar pe contraatac, Marin a punctat. Formația pregătită de Costică Buceschi, care nu a fost prezent la acest turneu, fiind infectat cu Coronavirus, s-a impus cu scorul de 32-31.

Cel mai frumos gol al meciului a fost înscris în minutul 49, de Fernandez, angajată într-o ”aeriană” de Norgaard. A contat pentru scorul de 26-27.

Pentru Vâlcea, înfrângerea cu Baia Mare a fost prima înregistrată în România, de la debutul pandemiei, după cinci victorii la rând. Două în Cupa României, cu Rapid și CSM București, care i-au adus și două trofee și trei în Liga Florilor, cu SCM Craiova, CSM Slatina și Crișul Chișineu-Criș. ”Municipalele” mai au un singur meci de disputat din cadrul turneului de la Sf. Gheorghe, marți, 3 noiembrie, de la ora 11.00, cu Dacia Mioveni.

Cea mai bună marcatoare a partidei dintre SCM și Minaur a fost Jovana Kovacevic, care a înscris pentru Baia Mare 13 goluri.

Pentru SCM au punctat: Norgaard (12, dintre care 6 din 7 metri), Fernandez (7), Liscevic (5), Țîrle (3), Gonzalez (2), Bucur (1), Marin (1).