Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea încheie anul handbalistic cu o înfrângere

Miercuri, 15 noiembrie, SCM Rm. Vâlcea a revenit în fața propriilor suporteri. Formația de handbal de la poalele Capelei a înfruntat Dunărea Brăila. Avea șansa să se reabiliteze după eșecul drastic cu CSM București și înfrângerea rușinoasă de la Mioveni. Condițiile au fost vitrege și de această dată. În plus față de ce se știa, Bent Dahl a mai pierdut-o și pe Mia Zschocke, a cărei accidentare a recidivat. ”Municipalele” nu au fost părăsite de suporteri. Nu s-a umplut sala, dar a fost un număr semnificativ de iubitori de handbal în Polivalentă. Jocul vâlcencelor a dat speranțe. A fost o atitudine bună. SCM a lăsat impresia că ar putea câștiga, în ciuda fragilității lotului și a defensivei. Jocul a început cu o ratare din 7 metri a Nathaliei Hagman. A marcat, în schimb, tot din punctul de penalitate, Mireya Gonzalez, fosta jucătoare a Vâlcii, care avea să fie cea mai prolifică handbalistă a oaspetelor. În minutul 5, pentru prima dată, SCM a trecut în avantaj. Ljepoja a marcat din propria jumătate pentru 3-2. S-a jucat de la egal la egal până în minutul 10.

Vâlcea a avut apoi o perioadă mai bună. S-a dus la patru goluri în față. După un sfert de oră de joc tabela indica 12-8, în condițiile în care au și existat două decizii ale arbitrilor în favoarea oaspetelor, contestate de favorita publicului. Brăila a revenit în plasa ”municipalelor” (12-11), dar SCM s-a desprins iar. Între timp, Gogîrlă a mai transformat o aruncare de la 7 metri, dar a ratat alta, trimițând mingea în bară. Cu două aruncări ratate din punctul de penalitate, roș-albastrele au avut totuși un final de repriză bun, umbrit, însă, de o nouă accidentare. În minutul 29, după un contraatac și golul de 19-15, Rebeca Necula a aterizat rău și și-a luxat piciorul. A fost scoasă pe brațe de pe parchet. Nu a mai putut continua partida. Repriza s-a încheiat la scorul de 20-17, dar accidentarea Rebecăi avea să conteze mult.

În lipsă de alte soluții, a fost aruncată în luptă junioara Grigore, care a marcat de două ori în partea secundă, dar a și pierdut câteva mingi. Gogîrlă (20 ani), suprasolicitată, pe ambele faze, tunarul echipei vâlcene timp de 50 de minute, a început, de asemenea, să-și piardă concentrarea și resursele și a ratat câteva atacuri. Din minutul 43 a trecut Brăila din nou la conducere. În minutul 51, Vâlcea s-a aflat pentru ultima dată la timonă. Hagman a înscris pentru 32-31. Dunărea s-a desprins apoi la două goluri și a gestionat bine finalul. Au fost din nou multe decizii de neînțeles ale arbitrilor, în acest meci, însă au devenit, parcă, ceva comun în fiecare etapă.

37-38 a fost scorul final. O înfrângere la limită, care a evidențiat, totuși, din nou defensiva slabă a SCM-ului, aflată, cum spuneam, în criză de efectiv. A fost un început de campionat bun, în care Vâlcea era văzută bătându-se chiar pentru locul 2, dar un final de an de coșmar. 2024 o va găsi pe SCM pe locul 6, departe de ce s-a dorit, cu un lot decimat, fără orizont.

Cea mai bună marcatoare a SCM-ului în meciul cu Brăila a fost, așadar, Alicia Gogîrlă, cu 10 goluri. Wolik a marcat de 9 ori, iar Hagman și De Jong, de câte șase ori. Cu doar patru jucătoare, e greu să câștigi un meci. Au mai înscris pentru Vâlcea: Necula (2), Grigore (2), Ljepoja (2). La Dunărea Brăila s-au remarcat fostele jucătoare ale Vâlcii, Gonzalez (10 goluri) și Liscevic (5). Au mai înscris pentru oaspete: Mohamed (6), Rocha (6), Popa (5), Jezic (4) și Udriștoiu (2). Alte două foste hadbaliste de la Vâlcea au evoluat pentru Dunărea, Elena Șerban și Corina Lupei, dar și vâlceanca Nicoleta Safta Balog.

Liga Florilor intră acum în vacanță. Urmează Campionatul Mondial. SCM Rm. Vâlcea revine pe parchet în jurul datei de 13 ianuarie. Are iar meci ”ușor”, în deplasare, cu Gloria Bistrița, echipa fostului antrenor din Sala Traian și a selecționerului Florentin Pera.