DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea a pierdut Supercupa României!

Duminică, 25 august, la Brașov s-a disputat primul meci oficial din noul sezon handbalistic. Campioana României, SCM Rm. Vâlcea și câștigătoarea Cupei României, CSM București, s-au întâlnit în Supercupa României. Cele două formații au făcut o bună propaganda handbalului autohton în prima repriză. A fost un joc de luptă, un adevărat spectacol. Ambele formații au demonstrat că, într-adevăr, sunt cele mai bune din țară și că își merită cu prisosință prezența în Liga Campionilor, cea mai puternică întrecere inter-cluburi din lume. Au jucat în primul mitan de parcă ne-am afla la mijlocul sezonului, în perioada de vârf competițională, nu înainte de startul unei noi stagiuni.

În prima repriză, în cea mai mare parte a timpului s-a mers cap la cap. Grbic a deschis scorul pentru CSM București, Pintea a dublat avantajul bucureștencelor, însă Mireya Gonzalez a redus din diferență. După 11 minute de joc, tabela indica egalitate, scor 5-5, după reușita lui Liscevic. În continuare, jocul a fost echilibrat. Spre finalul primului mitan, în minutul 27, SCM a preluat pentru prima data conducerea, după un contraatac finalizat cu o boltă a pivotului Asma Elghaoui: scor 13-12. În ultimele trei minute, a fost 13-13, apoi 14-14, însă pauza le-a prins pe elevele lui Ryde pe plus 2: scor 16-14 (după golurile lui Lekic și Grbic). Cea mai bună marcatoare din tabăra vâlceană în prima repriză a fost ”Pitbull” Glibko, care-a înscris de patru ori.

Partea secundă a fost total diferită. SCM nu a mai reușit să mențină ritmul din prima repriză. A înscris primul gol abia după aproape șase minute de joc. Era deja 19-14 pentru CSM. Practic, în 10 minute, campioanele au înscris de două ori. București a profitat, bineînțeles, și s-a distanțat pe tabelă. Pera a încercat să găsească soluții, a atacat și fără portar, 7 contra 6, dar în zadar. Cea mai mare diferență a fost de șapte goluri, înregistrată pe final de meci, după reușita din poartă în poartă a Denisei Dedu. Partida s-a încheiat la scorul de 29-23 în favoarea grupării bucureștene, care a primit, astfel, un premiu de consolare, după Supercupa și titlul national, pierdute anul trecut în fața Vâlcii.

Pivotul CSM-ului, Crina Pintea, a primit trofeul MVP. Ea a marcat de șașe ori în poarta Vâlcii. Au mai punctat pentru trupa lui Ryde: Lekic (5), Mork (4), Torstensson (3), Chiper (3), Grbic (3), Perianu (2), Klicovac (1), Dedu (1) și Curea (1).

Pentru SCM au marcat: Liscevic (5), Elghaoui (4), Glibko (4), Gonzales (4), Lopez (2), Da Silva (1), Adespii (1), Norgaard (1), Florica (1). (S.S.)