Sarmi-Getica a câştigat Memorialul „Preot – Gheorghe Opriţescu”, de la Băbeni

În week-end-ul trecut, pe terenul sintetic de la Liceul „George Ţărnea” din Băbeni şi pe cel de la Şcoala Gimnazială Valea Mare, s-a desfăşurat cea de-a XIV-a ediţie a Memorialului „Preot – Gheorghe Opriţescu”, turneu de fotbal dedicat copiilor născuţi în anul 2008 şi mai mici. Primarul Bogdan Ştefan, împreună cu Consiliul Local, Casa de Cultură „Dragoş Vrânceanu” şi Liceul „George Ţărnea” au sprijinit organizarea acestui eveniment, iar preotul Emil Rădulescu şi profesorul Eugen Roşu s-au ocupat de detaliile tehnice. La acest turneu au participat opt echipe: FC Teleşpan ’97, Şcoala Valea Mare, FC Băbeni, Sarmi-Getica Rm. Vâlcea, AS Liceul „George Ţărnea” Viitorul Băbeni, CSM Rm. Vâlcea, Damila şi AS Bărbăteşti. În total, aproape 90 de copii au jucat fotbal în cadrul competiţiei de la Băbeni. În semifinale au acces formaţiile: Sarmi-Getica, Damila, AS Liceul „George Ţărnea” Viitorul Băbeni şi FC Băbeni. În această fază s-au înregistrat rezultatele: Sarmi-Getica – Damila 4-2 şi Liceul „George Ţărnea” – FC Băbeni 4-1. În lupta pentru locul 3, Damila s-a impus în faţa celor de la FC Băbeni cu scorul de 3-0. În finala mare a turneului, Sarmi-Getica, echipă pregătită de Adi Glăvan, a dispus cu scorul de 3-1 de reprezentanta Liceului „George Ţărnea” şi a câştigat astfel trofeul pus în joc.

Raul Bălaşa, MVP-ul turneului

Toţi copiii au primit diplome şi medalii, iar primelor patru clasate le-au fost oferite şi cupe. De asemenea, s-au acordat câteva premii speciale. Trofeul de golgheter al competiţiei i-a revenit jucătorului finalistei AS Liceul „George Ţărnea” Viitorul Băbeni, Edi Gogoaşe, Raul Bălaşa (tot de la LGT Băbeni) a fost MVP-ul Memorialului „Gheorghe Opriţescu”, iar cel mai bun portar – Robert Enea, de la câştigătoare întrecerii, Sarmi-Getica. Festivitatea de premiere a fost oficiată de primarul din Băbeni, Bogdan Ştefan, preotul Emil Rădulescu, consilieri locali şi de Lucian Opriţescu, fiul celui pentru care a fost gândită această competiţie, Gheorghe Opriţescu. (S.S.)