Liga 6

Şapte echipe din Superligă s-au calificat în optimile fazei judeţene a Cupei României

La finele săptămânii trecute, mai precis duminică, 26 februarie, s-au disputat 7 meciuri din optimile de finală ale fazei judeţene a Cupei României. Cel de-al optulea joc (Foresta Mălaia – Cozia Călimăneşti) a fost amânat şi reprogramat pentru miercuri, 22 martie, de la ora 16.00. Favoritele s-au impus în fiecare din partidele care au avut loc week-end-ul trecut. Dintre echipele care activează în Superliga judeţeană de fotbal, cea mai categorică victorie a fost obţinută de Viitorul Dăeşti. Formaţia primarului George Popolan a învins cu scorul de 9-0, în deplasare, pe AS Rm. Vâlcea 2016. La polul opus, Unirea Tomşani a avut parte de cea mai grea misiune, deoarece a tranşat calificarea în sferturi abia la penaltiuri, în jocul de la Olteţul Alunu 2016. Fotbaliştii primarului Dumitru Pearcu s-au impus cu 7-6 la loviturile de departajare, de la 11 metri, după 2-2 la finele primelor 90 de minute de joc.
Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi „ţintarul” semifinalelor din faza judeţeană a Cupei României vor fi stabilite de AJF Vâlcea abia după data de 22 martie, când se va juca ultimul meci din optimi. (N.C.)