DiverseHandbal

România, a doua victorie la Euro 2018. Vâlceanca Cristina Florică a fost din nou titulară şi s-a numărat printre marcatoare

În această seară, naţionala de handbal feminin a României a disputat cel de-al doilea meci la turneul final al Campionatului European din Franţa. După un joc foarte bun, tricolorele au dispus lejer de reprezentativa Germaniei, cu 29-24 (după 14-11, la pauză). Victoria e preţioasă şi pentru că nemţoaicele au produs o mare surpriză în runda precedentă, după ce au câştigat la limită duelul cu Norvegia (33-32).
Dintre cele trei jucătoare de la SCM Rm. Vâlcea care au fost convocate de selecţionerul Martin Ambrosio în lotul României pentru competiţia din Hexagon (Yuliya Dumanska, Raluca Băcăoanu şi Cristina Florică), doar ultima dintre acestea a evoluat ca titulară în meciul cu Germania. Handbalista originară din comuna Creţeni şi-a trecut şi numele pe lista marcatoarelor, extrema stângă din Sala Traian reuşind să înscrie două goluri, câte unul în fiecare repriză, în minutele 6 şi 59.
În urma acestei victorii, tricolorele şi-au asigurat deja biletele pentru grupele principale, acolo unde se vor califica primele trei clasate. Aşa cum se cunoaşte, echipa noastră a câştigat şi prima partidă din Franţa, în faţa Cehiei, cu 31-28. În ultimul meci din prima fază a turneului final, România va juca miercuri, 5 decembrie, de la ora 22.00, împotriva reprezentativei Norvegiei, multiplă campioană mondială (de trei ori), olimpică (două titluri) şi europeană (şapte trofee). (N.C.)