Fără categorieFotbalDiverse

Raul Rusescu a mai înscris două goluri în Turcia şi trage tare pentru Euro 2016

raul rusescu* până în acest moment, fotbalistul vâlcean a marcat patru goluri pentru Osmanlispor

Atacantul Raul Rusescu joacă din ce în ce mai bine la echipa turcă Osmanlispor (care se află în prima jumătate a clasamentului). Astfel, fotbalistul vâlcean a reuşit să înscrie de fiecare dată în ultimele două etape. Vineri, 5 februarie, în partida cu Sivasspor, Rusescu a deschis scorul cu capul, în minutul 18, iar echipa lui s-a impus categoric, cu 4-0. Tot în acel meci, pe lista marcatorilor s-a aflat şi Gabriel Torje, care a marcat pentru 2-0. Raul Rusescu a punctat din nou pentru echipa sa sâmbătă, 13 februarie, în meciul susţinut în deplasare, la Konyaspor (locul 5), când a înscris în minutul 64. Osmanlispor avea să fie egalată ulterior, în minutul 67, iar meciul s-a încheiat la egalitate (1-1). În sezonul actual, Rusescu a ajuns la patru goluri, dar cel mai important e că prin evoluţiile sale promite pentru cooptarea în lotul naţionalei României pentru turneul final al Euro 2016.

Fostul elev al lui Cristi Bora câştigă 500.000 de euro pe sezon

Aşa cum se cunoaşte, Rusescu s-a transferat în Turcia de la FC Sevilla, în august 2015. El a semnat un contract valabil pe 3 ani cu clubul turc. Vâlceanul câştigă 500.000 de euro per sezon. Potrivit site-ului wikipedia.org, până acum, fostul elev al lui Cristi Bora are opt meciuri disputate sub tricoul primei reprezentative a României, pentru care a marcat o dată, în meciul cu Ungaria, din preliminariile Euro 2016. (L.C.)

Bogdan Vătăjelu e golgheter în Bănie, cu patru „boabe”

În ultima perioadă, alţi doi fotbalişti vâlceni încearcă să-l convingă pe selecţionerul Anghel Iordănescu că merită să fie şi ei prezenţi în vară, la turneul final al Campionatului European din Franţa. Este vorba de Bogdan Vătăjelu (CS „U” Craiova) şi Adrian Păun (CFR Cluj). Ambii au fost convocaţi, de altfel, şi pentru cantonamentul din Turcia. „Sărmăluţă” a ajuns unul dintre golgheterii echipei din Bănie, având patru „boabe” în cont în acest sezon. Vâlceanul a punctat şi în prima rundă din 2016, care a avut loc la finele săptămânii trecute. Vătăjelu a deschis scorul în meciul cu Petrolul Ploieşti (2-0), în minutul 19, când a beneficiat de un penalti, pe care l-a ratat iniţial, însă apoi a urmărit mingea respinsă de portarul advers şi a trimis-o în plasă. (L.C.)