Progresul Buneşti a rezistat doar o repriză în faţa liderei AS Mihăeşti

În week-end-ul trecut, lidera Seriei Est a Ligii a IV-a, AS Mihăeşti, a înfruntat-o, în deplasare, pe Progresul Buneşti. Dacă ţinem cont de poziţia gazdelor din clasament (penultimul loc înaintea rundei), elevii lui Cristi Rădulescu (FOTO) şi Marinel Mazilu ar fi trebuit să aibă un meci uşor. Mihai Buga şi colegii săi au intrat, însă, pe teren, extrem de motivaţi, hotărâţi să producă surpriza. Nu au reuşit să se ridice la nivelul adversarului decât în primele 45 de minute, pe care le-au terminat la egalitate cu AS Mihăeşti: 2-2. Oaspeţii au deschis scorul, Progresul a egalat, iar apoi a preluat conducerea, dar cu un minut înainte de pauză, golgheterul mihăeştenilor, Cosmin Văcaru, a executat impecabil o lovitură liberă, a trimis mingea la vinclu, restabilind, astfel, echilibrul pe tabelă. În partea secundă, buneştenii au cedat. Lidera a arătat că nu degeaba se află pe primul loc. A revenit la timonă, iar apoi şi-a majorat avantajul, spre disperarea gazdelor, care, la un moment dat, au vrut chiar să se retragă de pe teren. Partida s-a încheiat până la urmă la scorul de 7-2 în favoarea celor de la AS Mihăeşti. Cosmin Văcaru şi-a dovedit încă o dată valoarea, realizând din nou hattrick, la fel ca şi în etapa precedentă. De asemenea, tot trei goluri a marcat şi Mădălin Bărzăgeanu, fiul primarului din Mihăeşti. Pe lista marcatorilor s-a mai regăsit şi „doctorul” Mitrache.
„Prima repriză a meciului de la Buneşti a fost mai echilibrată. Gazdele au încercat să ne încurce. Aşa se întâmplă mereu, toată echipele se motivează suplimentar când o întâlnesc pe cea de pe primul loc. Important este că am reuşit în repriza secundă să reparăm situaţia şi să ne impunem fără emoţii. Sunt din ce în ce mai mulţumit de echipa mea. Rezultatele bune se datorează şi atmosferei de la echipă. Aşa cum am mai spus, formăm un grup unit, iar asta ne ajută foarte mult în competiţie”, a precizat antrenorul liderei, Cristi Rădulescu. Reamintim că, în acest sezon, AS Mihăeşti nu a pierdut decât un singur meci din cele opt disputate, cu Sporting Galicea. Se află pe primul loc, la trei puncte distanţă de următoarea clasată, Chimia 2012 Rm. Vâlcea, campioana en-titre, care, însă, în acest sezon nu are drept de promovare, după ce a cesionat locul din Superligă celor de la Minerul Costeşti.