Precizie de chirurg! ”Doctorul” de la Băbeni, gol de la centrul terenului, la vinclu! Rădoi a marcat iar pentru Vlădești

FC Băbeni a avut două meciuri dificile, cu Sparta și SCM, în campionat și în Cupă. A pierdut, dar oricum așteptările nu erau mari. Duminică a revenit cu forțe proaspete, hotărâtă să obțină un nou succes în fața ultimei clasate, Stejarul Vlădești. L-a obținut. 1-7 a fost la final. În ciuda diferenței, au avut și gazdele ocazii importante, chiar și o bară, la șutul de la mare distanță al lui Tudorache. Dorin Rădoi a mai ratat, dar a și punctat. Golgheterul ”stejarilor” a înscris singurul gol al gazdelor în minutul 57, dintr-o execuție obișnuită în cazul său, o lovitură liberă de la mare distanță. Balonul a căzut în fața liniei porții și l-a surprins pe Maioru. Oaspeții conduceau cu 3-0 atunci, scor stabilit după primele 45 de minute. Edi Țolea a marcat primul, în minutul 6. Bogorodea a dublat avantajul băbenarilor după un sfert de oră de joc. În minutul 39 s-a consemnat un autogol, după șutul lui Vladu. Apărătorii de la Vlădești au trimis în spate, iar tânărul portar de la Stejarul, incomodat și de gazon, a luftat, iar mingea s-a dus în plasă din piciorul său.

În minutul 58, după reușita de 1-3 a lui Rădoi, Edi Țolea a marcat și a doua oară, realizând o doppietta în acest joc. Cel mai frumos gol al întâlnirii a purtat, însă, semnătura fundașului de la Băbeni, ”doctorului” Robert Tănăsie. A dat dovadă de precizie de chirurg. De la un metru de centrul terenului a ridicat privirea din pământ și a trimis un trasor direct în vinclu. Reușită fabuloasă, cum nu vezi nici pe marile stadioane. Imediat, gazdele au rămas în inferioritate numerică. Berbece a primit al doilea galben. Formația pregătită de Răzvan Milosteanu a mai marcat de două ori pe final, prin căpitanul Vladu și Bogdan Șurlin.