Oltul Ioneşti are cel mai bun atac din seria a II-a

* Telejman şi compania cu câştigat cu 9-0 confruntarea cu Avântul Amărăşti

Duminică, 11 septembrie, comuna Ioneşti a îmbrăcat haine de sărbătoare. Autorităţile locale au organizat un eveniment tradiţional legat de îndeletnicirea cetăţenilor din comună şi de bogăţiile cu care se mândreşte Ioneşti-ul. Cu această ocazie, localnicii au petrecut pe stadionul din comună, cel pe care ar fi trebuit să joace, în cea de-a treia etapă a Ligii a V-a şi Oltul Ioneşti, echipa reprezentativă din comuna primarului Neagoe. Festivalul „Toamna Merelor” a primat, însă, astfel că Oltul a trebuit să-şi mute casa pentru câteva ore. Oltul a jucat la Orleşti partida cu Avântul Amărărşti, terenul din comuna vecină purtându-i noroc. Oaspeţii au venit în doar 10 jucători şi astfel au devenit victimă sigură. Formaţia pregătită de Florin Bălăşoiu şi Florea Telejman a profitat de situaţie şi a punctat continuu. După 6-0 la pauză, a mai marcat de încă trei ori în repriza secundă, până când Avântul „a aruncat prosopul”. Portarul i s-a accidentat, apoi şi alţi jucători şi astfel în minutul 65, când „amărăştenii” au rămas în doar 7 jucători, meciul s-a întrerupt. Oltul a câştigat partida cu 9-0 şi astfel a ajuns la o cotă de invidiat după doar trei etape. Are 17 goluri înscrise în doar trei runde şi se gândeşte deja la locurile fruntaşe.