Oltul Drăgoeşti a câştigat derby-ul orgoliilor, cu Sporting Galicea

Sâmbătă după-amiază, la Galicea, Sporting, din localitate, a primit vizita formaţiei Oltul Drăgoeşti. Se anunţa un meci încins, un adevărat derby local, al orgoliilor. Ambele echipe şi-au dorit să obţină maxim din această dispută, însă oaspeţii s-au dăruit mai mult, iar la final s-au bucurat pentru o victorie importantă, care-i menţine în lupta pentru play-off. Formaţia primarului Gheorghe Melente s-a impus în această partidă italieneşte, cu 1-0. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris la jumătatea reprizei secunde de către Denis Badea. „A fost un meci disputat. În prima repriză, Galicea nu a contat. Portarul lor a fost în formă. Giumelea a scos vreo patru mingi. Altul lua sigur gol. A fost şi la noi, dar sub formă de împrumut. E un portar bun. Repriza a doua a debutat cu o ocazie clară a noastră, dar a scos din nou Giumelea. Apoi a fost un joc de uzură. Jucătorii noştri s-au dăruit total. Parcă a fost o ambiţie mai mare din partea lor decât din a mea. (…) Apoi, noi cred că am reuşit să facem două schimbări bune. A dat gol Denis Badea, unul dintre cei patru jucători pe care i-am reactivat recent şi care reprezintă un câştig pentru noi, alături de restul echipei. Practic, doar la Malaia nu am avut toţi jucătorii. Ulterior, băieţii au revenit la sentimente mai bune şi s-au întors la Drăgoeşti. Am zis să continuăm până la final, că nu poţi să întrerupi ceva la mijlocul campionatului. Apoi, cine va mai dori să rămână la Drăgoeşti, vom vedea. Avem echipă bună! Şi Dorinel Bălău este în continuare alături de noi. Chiar dacă nu se mai implică în organizare, el aduce jucătorii din oraş la meciuri, le asigură transportul şi pentru asta îi mulţumesc. E un câştig pentru noi. În privinţa meciului cu Galicea, ce pot să mai spun este că ambele echipe au fost fair-play. În ciuda ambiţiilor, jucătorii au dat dovadă de sportivitate. Nu au fost durităţi. Nici nu putea să fie altfel. Sunt oameni de caracter”, a spus primarul din Drăgoeşti, Gheorghe Melente, după succesul obţinut de echipa sa la Galicea. Mai trebuie spus că Oltul Drăgoeşti a terminat partida în inferioritate numerică. Andrei Simion a fost eliminat pe final pentru cumul de avertismente. A luat două galbene în decurs de două minute. Mai întâi a împiedicat portarul să repună balonul în joc. Nu a ştiut că a fost avertizat în această fază, iar apoi a făcut un fault la mijlocul terenului şi astfel a văzut „roşu”. În altă ordine de idei, în ultima etapă, de la finele acestei săptămâni, Oltul Drăgoeşti va juca, pe teren propriu, cu Viitorul Păuşeşti Măglaşi. După acest meci, la Drăgoeşti vor sfârâi grătarele. Primarul le va organiza jucătorilor un mic banchet, de final de an.