Liga IVLiga 6Fotbal

Oltul Dăești s-a oprit în Cupa României. Minerul Berbești visează frumos, la o finală pe stadionul ”Relu Nica”

După două jocuri în care a obținut calificarea la loteria penalty-urilor, cu Bunești, iar apoi cu o formație de Liga a IV-a, Foresta Malaia, Oltul Dăești s-a oprit în Cupa României. Sâmbătă, 25 februarie, Minerul Berbești a stopat drumul dăeștenilor către sferturi. Formația pregătită de Cătălin Bucă a câștigat cu scorul de 5-0 confruntarea de la Valea Albă. A fost 0-2 la pauză.

Bogdan Nica a realizat dubla în acest meci. Una dintre reușite a fost din 11 metri. Și Surdu a punctat tot din penalty. Au mai înscris pentru formația vizitatoare: Adi Văduva și Cătălin Răducan. Au avut și gazdele ocazii. Bebe Tănase a ratat în câteva rânduri, inclusiv la 0-0, din situații bune.

Minerul a avut 17 jucători disponibili pentru această deplasare. Și Bogdan Spătaru s-a aflat pe teren. A revenit la ”matcă” după o perioadă în care a îmbrăcat tricoul trupei din Tomșani. Mihai Deaconescu l-a convins să revină în ”familia” Minerul. Spătaru a avut șanse la Dăești să-și treacă numele pe lista marcatorilor. A ratat de trei ori singur cu portarul.

”Ne bucurăm pentru calificare. E totuși devreme să ne gândim la o finală pe stadionul din Berbești. Cu siguranță vor rămâne în competiție echipele de top din Liga a IV-a. Greul de-abia acum începe în Cupă pentru noi, dar ne vom juca șansa până la capăt. Sunt numai motive de bucurie în acest an, până acum. Am încercat să formăm un lot cu jucători din zona noastră. 99% sunt din Berbești, Alunu, Mateești, din localitățile învecinate”, a precizat Laurențiu Gherghe, oficialul de la Minerul.

Berbești va disputa primul meci oficial pe stadionul Relu Nica, realizat de CNI prin firma Hispano Construct, sâmbătă, 4 martie, cu prilejul primei etape din returul Ligii a IV-a, contra vecinilor de la Oltețul Alunu. Oficialii de la Berbești intenționează să aprindă și nocturna la acest meci. Partida ar urma să înceapă la ora 17.00.