Olteţul Alunu a zdrobit Nova Turist în ultimul meci oficial al anului

Deşi campionatul s-a încheiat, în eşalonul de elită judeţean a mai rămas de disputat o partidă, cea dintre Olteţul Alunu şi Nova Turist Rm. Vâlcea. Aceasta a rămas restanţă din ultima etapă a turului de campionat de la Liga a IV-a, după ce oficialii formaţiei patronată de Tavi Păunescu au anunţat că nu pot face deplasarea la Alunu. Au motivat că nu mai puţin de şapte fotbalişti s-au aflat în incapacitatea de a evolua pe 5 decembrie ca urmare a unor probleme medicale. Conducerea echipei ce evoluează la Govora a prezentat Comisiei de Disciplină a AJF adeverinţele medicale care-au atestat faptul că jucătorii au fost bolnavi, astfel că s-a decis reprogramarea jocului. Cei de la Alunu şi-ar fi dorit ca meciul să fie omologat cu scorul de 3-0 în favoarea Olteţului, neştiind că vor întâlni un adversar lipsit de vlagă, care le va crea un avantaj mai mare. În final s-au declarat mulţumiţi de felul în care au decurs lucrurile, asta pentru că au reuşit să se impună pe teren de o manieră mai mult decât categorică în derbiul ultimelor clasate, într-o partidă ce va conta în lupta pentru evitarea retrogradării.

Jucători suspectaţi că nu şi-au apărat corect şansele

Meciul ce a avut loc sâmbătă, 12 decembrie, a fost câştigat cu scorul de 9-0 de Olteţul, care astfel a intrat liniştită în vacanţă şi încrezătoare că în retur va putea obţine rezultate mai bune, care să o păstreze în campionatul de elită judeţean. Partida i-a permis lui Deliu să se evidenţieze, autor a patru reuşite, acesta fiind concurat pentru titlul de MVP-ul meciului de către Dumitru Codin, care şi-a trecut în cont „dubla”. Pentru Olteţul au mai punctat Truşcă, Stancea şi Buliman, spre dezamăgirea Novei Turist, care la un moment dat a sperat într-un rezultat bun. În prima repriză, la scorul de 2-0 pentru gazde, i-a fost acordată şansa revenirii. Nova Turist a ratat, însă, penaltiul acordat de centralul Mihăilă, permiţându-i portarului gazdă să se evidenţieze. Deşi au avut numeroase şanse de a puncta, oaspeţii au intrat la pauză cu un dezavantaj de trei goluri, în repriza secundă cedând definitiv. Au pierdut cu 9-0, această înfrângere drastică fiind pusă şi pe seama problemelor medicale pe care jucătorii nu şi le-au rezolvat în totalitate în săptămâna de pauză avută. Pe seama problemelor medicale, dar şi a lipsei de interes din partea unora dintre jucători.

Nişte apropiaţi ai formaţiei Nova Turist au suspectat nu doar faptul că gruparea gazdă ar fi folosit jucători care nu-i aparţin, din afara judeţului, ci şi că unii dintre fotbaliştii echipei oaspete nu şi-au apărat corect şansele în acest meci. Se presupune că aceştia nu şi-au murdărit tricoul cu Olteţul Alunu, au „lăsat-o mai moale” în ultima confruntare oficială a anului, pentru că intenţionează ca în această iarnă să schimbe „barca”, să o părăsească pe Nova Turist.

Oricum ar fi fost, însă, insuccesul şi parcursul slab din această primă parte a campionatului, nu i-a împiedicat, totuşi, pe cei de la Nova Turist să sărbătorească încheierea primului tur în Liga a IV-a, perioadă în care s-au evidenţiat doar prin fairplay, formaţia lui Tavi Păunescu fiind cea mai disciplinată echipă de la acest nivel. La întoarcerea de la Alunu, Augustin Amati şi compania au organizat un mic banchet de sfârşit de an. (Simona SIMA)

Olteţul Alunu – Nova Turist Rm. Vâlcea 9-0